Globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a zikavírus miatt a WHO

Genf |

<p>Globális egészségügyi&nbsp;&nbsp;vészhelyzetet hirdetett&nbsp;&nbsp;hétfőn a zikavírus miatt az Egészségügyi Világszervezet (WHO).</p>

A lépést egy független szakértőkből álló bizottság javasolta hétfőn a világszervezetnek. A bejelentést követően fokozódhat a zikavírus terjedése elleni küzdelem.
    
Margaret Chan, a WHO főigazgatója úgy vélte, szükség van az összehangolt nemzetközi válaszra, utazáshoz kötődő vagy kereskedelmi korlátozások azonban nem várhatóak.
    
A WHO becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a zikavírusos megbetegedések száma az amerikai kontinensen.

Thomas Frieden, az amerikai járványügyi hivatal (CDC) igazgatója azt mondta, a WHO hétfői bejelentése nyomán újabb figyelem és források fognak a vírus elleni küzdelemre összpontosulni. "Az amerikai járványügyi hivatal az egész amerikai kormányzattal együtt aktívan részt vesz a zikavírus elleni harcban, és a nap huszonnégy órájában azon dolgozik, hogy minél többet megtudjon a kórokozóról és megőrizze a lakosság egészségét" - jelentette ki.
    
A vírus a gyanú szerint mikrokefáliát, kóros kisfejűséget okoz a magzatoknál. Brazíliában tavaly október óta több mint négyezer ilyen csecsemő jött világra.
    
Korábban számos bírálat érte a WHO-t a járványokra adott határozatlan válaszai miatt.

Legutóbb a nyugat-afrikai ebolajárvány miatt hirdetett globális egészségügyi vészhelyzetet a WHO, azt megelőzően 2009-ben a sertésinfluenza, 2014-ben pedig a gyermekbénulás miatt. 

Globális egészségügyi vészhelyzet esetén a járványos térségen kívül eső államokat is arra szólíthatják fel, hogy különféle intézkedéseket vezessenek be a kórokozó vagy a vírushordozó további terjedésének megakadályozására.

A járvány előzményei

A vírust először 1947-ben fedezték fel egy az ugandai Zika erdőben élő lázas rhesusmajom szervezetében, ám 2007-ig a tudomány mindössze 14 olyan esetről szerzett tudomást, amelynél ember volt a fertőzött.

2007-ben a vírus megjelent Yap szigetén a Csendes-óceánon is. Itt pár hónapon belül az ország 11 ezer három évnél idősebb lakosának háromnegyede megbetegedett.

Ezt követően 2013-ban újra megjelent a vírus, ekkor Tahitin és Francia Polinézia más területein, itt a lakosság 11 százaléka (28 ezer ember) ment orvoshoz a betegség miatt.

2014-ben a Csendes-óceán déli részein is felbukkant sok helyen a vírus, például Új-Kaledóniában, Ausztráliától kb. 1500 kilométernyire keletre és a Cook-szigeteken. 2015 év elején már a Chiléhez tartozó Húsvét-szigeten is találtak fertőzöttet, ez jelentette a vírus hivatalos megjelenését Amerikában.

Brazíliában tavaly májusban jelent meg a Zika-vírus, azóta pedig már számos latin-amerikai országban elterjedt.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"217597","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"311","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?