Függetlenség felfüggesztve

Madrid/Barcelona.

Madrid/Barcelona. A spanyol kormány hivatalosan felszólít-ja a katalán kormányt: tisztáz-za, hogy kinyilvánította-e Katalónia függetlenségét – jelentette be Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök azt követően, hogy Carles Puigde-mont katalán elnök és a parla-ment függetlenségpárti több-ségének képviselői aláírták kedd este Katalónia függet-lenségi nyilatkozatát, de az elnök egyelőre felfüggesztette a nyilatkozat végrehajtását.

A spanyol kabinet tegnapi rendkívüli ülésén értékelték a katalán elnök kedd esti függetlenségi nyilatkozatát. Mariano Rajoy kormányfő elmondta: ez a felszólítás megelőz minden más olyan intézkedést, amelyet a kormány alkalmazhat az alkotmány 155-ös cikke alapján. Ez a passzus lehetőséget ad Katalónia autonómiájának ideiglenes felfüggesztésére a spanyol parlament jóváhagyásával. Mariano Rajoy szerint, ha Puigdemont kifejezi szándékát a törvény tiszteletben tartására és az intézményes rend visszaállítására, azzal véget vethet a bizonytalanság, a feszültségek időszakának. „Ez az, amit mindenki akar és vár” – tette hozzá. A spanyol kormány bizonyosságot kíván nyújtani a spanyoloknak, főleg a katalánoknak, és el kívánja kerülni a zűrzavart, amelyet a katalán kormány vezetői hoztak létre – jelentette ki a spanyol kormányfő, hangsúlyozva: a katalán elnök válaszától függ, hogy mi fog történni a következő napokban.

Várnak néhány hetet

Carles Puigdemont katalán elnök kedd este a parlamentben arról beszélt, hogy Katalónia elnyerte a jogot, hogy független állammá váljon, de a feszültség csökkentése érdekében azt javasolta, várjanak „néhány hetet” a párbeszéd érdekében. Katalánul elmondott beszédének egy pontját spanyolra váltott, és azt mondta a spanyol népnek: ,Értsék meg, hogy normális emberek vagyunk, nem vagyunk őrültek, nem vagyunk bűnözők, nyitottak vagyunk a párbeszédre, és nem a demokrácia ellen harcolunk.” Azt mondta, párbeszéd kezdődik, mert Katalónia csak így érheti el a célját. Arra kérte a pártokat és a médiát, hogy segítsenek a kedélyek csillapításában. „A spanyol állam nem költött Katalóniára, és nem tisztelték a katalán nyelvet” – mondta. Szerinte sokszor próbálkoztak tárgyalni a spanyol kormánnyal, de egyszer sem hallgatták meg őket.

Aláírták a nyilatkozatot

Ezt követően a katalán parlament függetlenségpárti többségének képviselői aláírták Katalónia függetlenségi nyilatkozatát, amelynek végrehajtását az elnök felfüggesztette. „Kinyilvánítjuk, hogy a Katalán Köztársaság független, szuverén, demokratikus és szociális jogállam” – áll a 3 függetlenségpárti mozgalom képviselői által aláírt nyilatkozatban, amelyet azonban párbeszédre felszólítva egyelőre felfüggesztett a katalán elnök. Puigdemont arról beszélt, hogy Katalónia elnyerte a jogot, hogy független állammá váljon, de a feszültség csökkentése érdekében azt javasolta, várjanak a párbeszéd érdekében. Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes Puigdemont parlamenti beszédét úgy értékelte: „Egy olyan ember beszéde, aki nem tudja, hol van, hova tart, és kivel akar menni”. Az október 1-jei, alkotmányellenes népszavazáson a névjegyzékben szereplők valamivel több mint 40%-a vett részt, és 90%-nál is többen szavaztak a függetlenségre. Az elszakadást ellenzők nagy része bojkottálta a referendumot.

Üdvrivalgás és bánat

A katalán elnök sejtelmes beszédét egyébként a parlament előtt álló, a függetlenség kikiáltására váró hívek ezrei is félreértették. A több mint tízezres tömeg arcára volt írva, hogy nem azt kapták, vagy nagyon nem úgy történtek a dolgok, ahogy várták. Üdvrivalgás, tapsvihar tört ki, amikor az elnök a független államról beszélt, mivel arra számítottak, hogy kihirdeti a katalán köztársaságot. Viszont a többség szomorú és csalódott lett, amikor kiderült: ez elmarad. Voltak, akik kifütyülték az elnököt, és olyanok is, akik árulásként értékelték a történteket. „Kész, ez eldőlt, Katalónia mostantól független. Már csak a Madridban lévő pénzünk visszaszerzéséről kell tárgyalnunk” – vont mérleget a szociális antropológiát tanult Clara. Ám a beszéd után egy órával is volt, aki a kérdésre, kikiáltotta-e a katalán elnök a függetlenséget, azt tudta mondani: „Igazából nem tudom.” Hogy ez a beszéd visszavonulás-e vagy erőgyűjtés, az egyelőre attól függ, ki hogyan viszonyul magához a függetlenséghez.

Szimbolikus esemény volt a függetlenségi nyilatkozat aláírása a katalán elnök és a függetlenséget támogató képviselők részéről a parlament ülését követően – próbált tiszta vizet önteni a pohárba Jordi Turull katalán kormányszóvivő. Kifejtette azt is, hogy a függetlenségi nyilatkozat végső formáját majd a katalán törvényhozásnak kell megadnia, és ebben az esetben erről nincs szó. „Üljünk le, beszéljünk” – üzent nyilatkozatában a spanyol kormánynak, és kérte Mariano Rajoy spanyol kormányfőt, hogy adja meg a „napot, helyet és órát” a tárgyaláshoz.

Barcelona gyenge pontjai

A fő kérdés az, mit kezdjen ezzel Madrid. A tárgyalásra eddig is csak akkor volt hajlandó Puigdemont-nal, ha letesz a függetlenségi törekvésről – márpedig ez nem történt meg. Másrészt, ha ez inkább visszavonulás, akkor meg minek tárgyaljon vele. Puigdemont a nemzetközi támogatás megszerzésében bízik, bár az eddigiek alapján erre kevés esélye van – Németország és Franciaország is elutasította az egyoldalúan kikiáltott függetlenség elismerését, az EU meg jelezte, az önálló Katalónia nyomban a közösségen kívül találná magát, ahová csak az összes tag, így Spanyolország egyetértésével térhet vissza. Tegnap Spanyolország „alkotmányos rendjének tiszteletben tartására” szólított fel az Európai Bizottság nevében Valdis Dombrovskis, az uniós testület alelnöke. „Támogatjuk a megosztottság felszámolására, az egység biztosítására, az alkotmány tiszteletben tartására irányuló erőfeszítéseket” – közölte az elnök. Barcelona pozícióit a nemzetközi elismerés hiánya mellett a gazdaság megroggyanása, a nagy cégek távozása is gyengíti.

Másrészt a katalán népszavazás kapcsán az 1978-as spanyol alkotmány reformjának tanulmányozásáról állapodott meg Mariano Rajoy miniszterelnök és Pedro Sánchez, az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára. A szocialista párt korábban már többször elmondta, hogy elképzelései szerint Spanyolországnak föderációs államként kellene működnie. (MTI, Index, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?