Ferenc pápa: a muzulmán vallási vezetők ítéljék el a szélsőségeseket

Vatikánváros |

<p>A muzulmán vallási vezetők, politikusok és értelmiség segítségét kérte Ferenc pápa az erőszakot igazolni próbáló vallási fundamentalizmus elutasítására a Vatikánban akkreditált diplomáciai karhoz hétfőn intézett beszédében.</p>

Ferenc pápa úgy fogalmazott, a vallás szélsőséges értelmezése puszta ideológia, amely Istent is elutasítja. Az egyházfő a vallási vezetőkhöz, politikusokhoz és értelmiségiekhez fordult, "különösképpen a muzulmánokhoz" annak érdekében, hogy ítéljék el a "vallás bármilyen fundamentalista és szélsőséges értelmezését, amelyet erőszakos cselekmények igazolására használnak fel.     A szentszéki nagyköveteknek év elején tartott beszédében az egyházfő konkrét lépéseket és "egyhangú választ" szorgalmazott a nemzetközi közösségtől a béke érdekében Ukrajnában, Szíriában, Irakban, a Közel-Keleten és Nigériában is.  A pápa szerint a világ számos részén egyszerre zajló konfliktusok egy új világháború részei.    Ferenc pápa szerint a "megkövült szívű" emberiség a selejt kultúrájában él, amely nem kímél senkit és semmit, és embertársainkban nem testvért, hanem rabszolgát vagy ellenséget látunk. Ez állandó feszültséghez és konfliktusokhoz vezet. "A Párizsban történt tragikus merénylet a másikat elvető kultúrából ered, amely (...)  megosztja és szétbomlasztja az egész társadalmat, erőszakot és halált okoz" - fogalmazott az egyházfő. Hozzátette, hogy a terrorizmushoz a vallás "eltorzult formái" vezetnek.    Ferenc pápa megemlékezett a Pakisztánban decemberben merényletben meggyilkolt több mint száz gyermekáldozatról. Az erőszak és az emberrablások azonnali beszüntetését sürgette Nigériában, békét szorgalmazott a dél-amerikai Venezuelában és Kolumbiában, megállapodást Irán és a nemzetközi közösség között Teherán atomprogramjáról, valamint a párbeszéd megindítását a két Korea között. A katolikus egyházfő kifejezte reményét, hogy a Közel-Keleten újraindul a felek közötti tárgyalás egy olyan megoldással, amely a palesztin és az izraeli népnek is békét biztosít, nemzetközileg elismert határok között, két államban - mondta a pápa. Hangsúlyozta, hogy védelmet kell biztosítani a közel-keleti keresztényeknek is, akik nélkül a Közel-Kelet "csonka" lenne. A párbeszéd példájaként Ferenc pápa az Egyesült Államok és Kuba között bekövetkezett közeledést említette.    Ferenc pápa az ENSZ megalapításának idei 70. évfordulójára emlékeztetett VI. Pálnak a szervezet New York-i székházában 1965-ben mondott szavaival. "Milliók vére, a számtalan és elmondhatatlan szenvedés, felesleges mészárlás (....) változtassa meg a világ jövőbeli történelmét: soha többé háborút!" - hangzott az idézet.    A pápa elítélte az erőszak összes megnyilvánulását, külön kiemelve a nőkkel szembeni erőszakot. Magatartásváltást sürgetett a menekültekkel és bevándorlókkal szemben is, hangoztatva, hogy "az elutasítást, az érdektelenséget és a félelmet a másik őszinte elfogadásának kell felváltania".    Ferenc pápa köszönetet mondott az ebolajárványtól sújtott betegeket ápoló orvosoknak.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?