Feloldozta Blairt a Butler-jelentés

London. Iraknak a háború előtt nem volt jelentős mennyiségű, sőt talán egyetlen vegyi vagy biológiai fegyvere sem bevethető állapotban – állapította meg az a bizottság, amelynek feladata az e fegyverekkel kapcsolatos brit hírszerzési tevékenység vizsgálata volt.

A hazudozó Pinocchio szerepében Tony Blair. A brit vizsgálóbizottság jelentése szerint Iraknak nem voltak vegyi fegyverei a háború megindítása előtt(ČTK/AP-felvétel) A tegnap közzétett jelentés szerint ezért nem lett volna szabad belevenni a brit kormány által 2002 őszén nyilvánosságra hozott hírszerzési dossziéba azt a központi kitételt sem, amely szerint az iraki tömegpusztító fegyverek 45 perces bevetési készültségben voltak.

Lord Butler, a jelentést készítő bizottság elnöke az összefoglalót ismertetve azt mondta: a dosszié összeállítása során „elvesztek” az Egyesített Hírszerzési Bizottság (JIC) – a hírszerzési értesüléseket a kormány számára összesítő és értékelő testület – figyelmeztetései arról, hogy az információs anyag egyes elemei korlátozott értékű hírszerzési forrásokra épültek. A dosszié – és az annak tartalmát ismertető miniszterelnök – szóhasználata azt a benyomást keltette, hogy az iraki tömegpusztító fegyverekről összeállított hírszerzési anyag „a valóságosnál teljesebb és szilárdabb” titkosszolgálati értesülésekre alapult – áll a Butler-jelentésben.

Lord Butler, a brit kormányzati közalkalmazotti szolgálat, a Civil Service nyugalmazott vezetője, akit a kormány februárban kért fel a vizsgálat elvégzésére, súlyos hiányosságnak nevezte, hogy a JIC figyelmeztetései nem kaptak kellő hangsúlyt a dossziéban. Ugyancsak a háború előtti hírszerzési munka gyengeségének nevezte olyan ügynökök információs forrásként való használatát, akik sokszor szakértelmükön kívül eső területekről szolgáltak értesülésekkel. A jelentés ugyanakkor nem tartalmaz közvetlen elmarasztalást sem Tony Blair kormányfő, sem a JIC éppen távozó, és a külső hírszerzés (MI6) igazgató posztját a hónap végén átvevő John Scarlett címére, sőt kiemelten hangsúlyozza, hogy Scarlettnek nem kell visszamondania egyébként súlyosan vitatott, Blair által néhány hónapja bejelentett kinevezését az MI6 élére.

Blair tegnap a londoni alsóházban hivatalosan reagált a jelentésre. Szerinte egyre nyilvánvalóbb, hogy Irakban nem voltak bevethető tömegpusztító fegyverek a háború megindításának pillanatában, ennek ellenére nem volt hiba Szaddám Huszein diktátor eltávolítása a hatalomból. Közölte: teljes mértékben elfogadja a Lord Butler által ismertetett jelentést, amely szerinte azt bizonyítja, hogy a hírszerzési ügyekben senki nem hazudott, és a kormány jóhiszeműen járt el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?