Feloldották az arc eltakarását célzó viseletek tilalmát

Canberra |

<p>Az ausztrál parlament hivatala feloldotta hétfőn az arc eltakarását célzó viseletek - köztük a burka és a nikáb - tilalmáról október elején hozott rendelkezését, amelyet sokan a muzulmán nők megbélyegzésének és a szövetségi diszkriminációellenes törvények megsértésének tekintettek.</p>

A hivatal október 2-án jelentette be, hogy "az arcukat eltakaró személyeket" nem engedik be a képviselőház és a szenátus nyitott karzataira, csak olyan helyekre, amelyeket rendszerint a zajos iskolás gyerekeknek tartanak fenn és hangszigetelt üveggel vannak ellátva.

A rendelkezést a parlament legutóbbi kéthetes ülésszaka utolsó ülésének vége előtt néhány órával fogadták el, így a gyakorlatban nem volt hatása. A törvényhozás hétfői, újbóli összeülése előtt valamivel a parlament hivatala (Department of Parliamentary Services, DPS) közleményben tudatta, hogy azokat is beengedik az épület nyilvános helyiségeibe, akiken az arc eltakarását célzó viseletet van.

A közlemény szerint a beléptetéskor viszont le kell venni ezeket a viseleteket, hogy a biztonsági személyzet ellenőrizni tudja, nem olyan személy akar-e bejutni az épületbe, aki erre nem jogosult vagy aki veszélyt jelenthet.

Az október eleji rendelkezésben sokan a muzulmán nők szegregációját és a hátrányos megkülönböztetés elleni törvények megszegését látták. Tony Abbott miniszterelnök a felháborodás nyomán közölte, nem értesítették a tilalom tervéről, és arra kérte Bronwyn Bishopot, a képviselőház elnökét, hogy gondolja át a döntést, a szigorítást ugyanis ő hagyta jóvá. Bishop, akárcsak a szenátus elnöke, Stephen Parry korábban a muzulmán fejkendők viseletének betiltását szorgalmazta az állami iskolákban.

Az ügy kellemetlenséget okozott az ausztrál kormánynak, amely biztosítani akarja az ország muzulmán kisebbségét arról, hogy a terrorizmus ellen hozott új törvények, valamint a terrorizmussal gyanúsítható személyek elleni, az utóbbi hónapokban végrehajtott rendőrségi rajtaütések a bűnüldözést szolgálják, és nem egy vallás ellen irányulnak.

A parlamentben fokozták a biztonsági intézkedéseket az után, hogy a kormány a múlt hónapban a második legmagasabb szintre emelte a terrorkészültséget az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges szunnita szervezet támogatói által jelentett belföldi veszély miatt.

Ausztrália tagja az IÁ elleni koalíciónak, amely légicsapásokkal igyekszik feltartóztatni a dzsihadista szervezet előrenyomulását Irakban és Szíriában. A csendes-óceáni ország harci repülői Irak északi részén hajtanak végre küldetéseket, és Ausztrália azt tervezi, hogy különleges erőket küld Irakba, hogy általuk segítse az ottani biztonsági erők kiképzését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?