Prága. Csehországban rövidesen eldől, hogy megnyílhatnak-e a volt Állambiztonsági Hivatal (ŠtB) archívumai vagy sem. A parlament felsőháza, a szenátus már tavaly nyáron elfogadta a törvénymódosítást, s a javaslat most a képviselőház előtt van.
Félnek bevallani a múltat
Prága. Csehországban rövidesen eldől, hogy megnyílhatnak-e a volt Állambiztonsági Hivatal (ŠtB) archívumai vagy sem. A parlament felsőháza, a szenátus már tavaly nyáron elfogadta a törvénymódosítást, s a javaslat most a képviselőház előtt van. Az alsóház kedden délután kezdődött üléssorozatának ez az egyik legnagyobb érdeklődéssel várt napirendi pontja. A bizottságokban lefolyt vita alapján egyelőre csak annyi állapítható meg, hogy az archívumok megnyitását támogató, illetve ellenző képviselők között nagyon mérsékelten a megnyitást támogatók vannak többségben. A szavazás eredménye azonban nagyon bizonytalan, s számos tényező befolyásolhatja. A szenátusban már elfogadott törvényjavaslat szerint a jövőben a volt kommunista állambiztonság gyakorlatilag szinte minden irata általánosan hozzáférhető lenne, kivéve azokat a dokumentumokat, amelyek az ország biztonsága szempontjából máig fontosak.
A támogatók többségét a jobboldali pártok hívei alkotják, míg a baloldal inkább ellenzi. Ellene vannak a cseh titkosszolgálatok és a belügyminisztérium is, mert attól tartanak, hogy ezzel az ország biztonsága szempontjából fontos információk szivárognak ki, s esetleg bizonyos személyek élete is veszélybe kerülhet. A levéltárak megnyitásának hívei pedig leginkább azzal érvelnek, hogy a múltat be kell vallani, s le kell belőle vonni a tanulságokat. Ezt egyébként a baloldal sem ellenzi, csak éppen nem tartja jónak a titkosszolgálati archívumok megnyitását. Azt is gyakran felvetik, hogy az iratok egy része már régen elveszett, így a dokumentumok nem adnának átfogó képet a témáról. Az illetékesek szerint az egykori, mintegy 160 ezer őrzött dossziéból mára csak mintegy 60 ezer maradt fenn.
A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint mindenki csak a róla esetleg vezetett állambiztonsági iratokba tekinthet be, mégpedig a törvény által meghatározott feltételek mellett. Nem hivatalos információk szerint ezt eddig mintegy 10 ezer személy tette meg, míg az emberek nagy többségét a dolog egyszerűen nem érdekli.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.