Dmitro Kuleba
Fegyvereket és további, Oroszország elleni szankciókat sürgetett az ukrán külügyminiszter
Fegyvereket kért hétfőn az ukrán külügyminiszter a nyugati államoktól, valamint újabb, Moszkva elleni szankciókat sürgetett.
Dmitro Kuleba Twitteren leszögezte: ha a Nyugat segíti az ukránok harcát, azzal elejét veheti a válság eszkalációjának. "Segítsetek Ukrajnának abban, hogy megállítsa Putyint, ezzel megakadályozzátok a nagyobb háborút!" - fogalmazott a mikroblogban a tárcavezető.
Ukrajna nem először kért a nyugati országoktól fegyvereket, egyebek között olyanokat, amelyekkel csökkenthető az orosz erőfölény az ukrán légtérben.
Mindeközben Olekszij Kuleba, Kijev régió kormányzója az ukrán televízióban bejelentette, hogy a főváros térségében immár ötödik, egymást követő napon zajlanak az evakuálások, és helyenként továbbra is robbanásokról érkeznek hírek.
Ugyancsak hétfőn az ukrán főügyészségi hivatal azt közölte, hogy az orosz támadás kezdete óta már 90 gyerek vesztette életét a harcokban, több mint százan pedig megsebesültek. A közlemény szerint a legtöbb áldozat a kijevi, harkivi, donyecki, csernihivi, szumi, herszoni, mikolajivi és zsitomiri térségben van.
A hírt független forrásból nem lehet ellenőrizni - teszi hozzá a Reuters brit hírügynökség.
Hétfőn Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnökkel egyeztetett telefonon. A megbeszélés során Micotákisz leszögezte: a szankciók segítenek nyomást gyakorolni Moszkvára annak érdekében, hogy hagyjon fel a harcokkal.
Micotákisz emellett kormánya teljes támogatásáról biztosította Zelenszkijt, hozzátéve, hogy Görögország segélyszállítmányokat küld Ukrajnába, és menekülteket is kész befogadni.
A két politikus egyetértett a humanitárius folyosók létesítésének fontosságában, példaként pedig Mariupolt említették, ahol több százan élnek görög nemzetiségűek.
A telefonon történt egyeztetésről beszámolt a görög miniszterelnöki hivatal is, közölve, hogy megvitatták a Mariupolban élő, ukrán állampolgárságú görög kisebbség sorsát is.
Mariupolban mintegy 15 ezer, görög gyökerű ember él. A közösség egyik vezetője vasárnap nyílt levelet tett közzé, amelyben segítséget kért.
Görögök a XVIII. század óta élnek ebben a városban, ahol jelenleg is működik görög konzulátus.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.