Ezrek követelték a cseh kormány távozását Prágában

Prága |

<p>A Petr Necas vezette jobbközép kormány távozását követelte szombaton Prágában 20-25 ezer ember. A Vencel téri kormányellenes megmozdulást a rendszerváltó bársonyos forradalom 23. évfordulója alkalmával a Cseh-morva Szakszervezetek Konföderációja és több mint kéttucatnyi civil mozgalom szervezte.</p>

"Ez a kormány társadalomellenes politikát folytat. Úgynevezett reformjai csak meglopják és elszegényítik a népet, ezért a kormánynak nincs joga, hogy tovább irányítsa az országot" - jelentette ki Jaroslav Zavadil, a szakszervezeti konföderáció elnöke. Felrótta a kormánykoalíciónak, hogy az olyan, milliók sorsára kihatással lévő törvényeket - mint a nyugdíjreform vagy az egyházi kárpótlás - nem egyezteti kellőképpen az ellenzékkel és a társadalommal, hanem minimális többséggel elfogadtatja a parlamentben. Zavadil elmondta, hogy a szakszervezetek általános sztrájkot fontolgatnak, de ehhez egyelőre nincs többségi támogatás.
    A tüntetők ezrei a nagygyűlés után az 1989-es bársonyos forradalomnak a nemzeti színházhoz közeli központi emléktáblájához vonultak, ahol a résztvevők koszorúztak, és újabb, a kormány és a mai politikai rendszert bíráló beszédek hangzottak el.
    Az emlékhelyet, ahol 1989. november 17-én este az akkori rendőrség erőszak alkalmazásával feloszlatta a korábban engedélyezett, de a szocialista rendszer elleni tüntetésbe torkollott diákfelvonulást, délelőtt Václav Klaus államfő, Petr Necas miniszterelnök és más vezető cseh politikusok is megkoszorúztak.
    A nap folyamán Prágában, Brünnben és néhány más nagyvárosban különféle szélsőjobboldali és kommunista tüntetések is voltak, de súlyosabb rendzavarás, összetűzés a csoportok között eddig nem volt.
    Csehországban szombaton kettős ünnep van. A bársonyos forradalom évfordulóján kívül a csehek a prágai diákság 1939-es náciellenes fellépésére is emlékeznek. Az akkori tüntetést a németek szétverték, s a zavargásokban néhány diákot agyonlőttek.
    "A múltat nem szabad elfelejteni. Az eseményeket mindig az adott kor összefüggéseiben kell megvizsgálni és értelmezni. Az, ami itt 1939-ben történt, megbocsáthatatlan" - jelentette ki Václav Klaus. Úgy vélte, hogy a mai történelemszemlélet sok kívánnivalót hagy maga után.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?