Európa-szerte nő a kábítószerezők száma

Amellett, hogy az uniós országokban egyre több nagyvárosi fiatal fogyaszt meglepő rendszerességgel marihuánát és hasist, aggasztóan nő a kokaint használók száma is. Az EU kábítószerhelyzetről szóló 2003-as jelentése szerint a tagországok felében az intravénás drogosok is egyre többen vannak.

Amellett, hogy az uniós országokban egyre több nagyvárosi fiatal fogyaszt meglepő rendszerességgel marihuánát és hasist, aggasztóan nő a kokaint használók száma is. Az EU kábítószerhelyzetről szóló 2003-as jelentése szerint a tagországok felében az intravénás drogosok is egyre többen vannak. Ennek ellenére a drogtoplistát – csakúgy mint Szlovákiában, – a cannabis és a partidrogok vezetik.

Szlovákiában az utóbbi években csökken a drogfogyasztás, ez alól csak a szintetikus kábítószerek és a marihuána fogyasztása a kivétel. Az európai adatokhoz hasonlóan az úgynevezett partidrogok a legelterjedtebbek – legismertebb az extasy és az egyéb amfetamin alapú szerek –, melyeket általában alkohollal keverve fogyasztanak a fiatalok. Csökken az úgynevezett kemény drogok – főleg a heroin és az egyéb ópiumszármazékok – használata miatt gyógykezelésre szorulók száma. Szlovákia még mindig tranzit országnak számít a drogcsempészet szempontjából, a drogfogyasztási szokások változása miatt azonban megfordulóban a csempészek kelet-nyugati irányú útvonala: a szintetikus anyagok legnagyobb előállítója Hollandia, de a gyártási folyamat viszonylagos egyszerűségének „köszönhetően” feltehetően több illegális laboratórium működik Szlovákiában is. „A szlovák kormányzat nem tervezi a könnyű drogok legalizálását, de nem kizárt a marihuána gyógyászati célokra való felhasználása” – mondta tegnap Csáky Pál miniszterelnök-helyettes, a drogellenes küzdelemért felelős miniszteri tanács vezetője. A drogfogyasztás csökkenését mutató tendencia ellenére egyre több fiatal kerül kapcsolatba a drogokkal: 2002-ben a 15-17 éves korosztály 42 százaléka állította, hogy kipróbált már valamilyen tiltott szert. A 19-29 éves korosztály körében ez az arány mintegy 36 százalék, és a növekvő életkorral fokozatosan csökken.

Minden ötödik európai felnőtt használt már életében legalább egyszer marihuánát vagy hasist – derül ki az Európai Unió drogkutató központjának számító EMCDDA 2003-as jelentéséből. A könnyű drogokkal kísérletezők aránya még magasabb, ha csak a 15 és 34 év közötti korosztályt vizsgáljuk. A lisszaboni központú szervezet felmérése szerint Németországban az ilyen korúak jóformán fele (44 százaléka) használta már életében legalább egyszer a cannabis valamilyen formáját. Spanyolországban ez a szám 35, Franciaországban 40, az Egyesült Királyságban pedig 42 százalék. Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy az elmúlt évben élt-e marihuánával vagy hasissal, már kevesebben válaszoltak igennel. A franciák és az angolok ötöde, a spanyolok 17 százaléka tudott közelmúltbeli könnyűdrogos élményről beszámolni. Az EMCDDA jelentéséből úgy tűnik, a legkisebb mértékben az északi országokban élők drogoznak. A 15 és 34 év közötti norvégok nyolc, a finnek öt, a svédek csupán egy százaléka nyilatkozott úgy, hogy fogyasztott cannabisszármazékot az elmúlt egy évben. Ezzel együtt a napokban publikált jelentés szerint aggodalomra ad okot, hogy az európai fiatalok egy kisebb csoportja feltűnően rendszeresen és intenzíven kezdi használni a könnyű drogokat. A jelentés egy francia tanulmányra hivatkozik, amely szerint a 18 éves francia fiúk fele már használt cannabist, 13,8 százalékuk pedig megdöbbentő rendszerességgel, havonta akár húsz alkalommal is szív. Az EU-ban termelt kender egyébként egyre erősebb - figyelmeztet a dokumentum, mivel nő a pszichoaktív hatóanyag (PHC) tartalma. Néhány növényfajtában akár 30 százaléknyi PHC is van.

Az európaiak – országonként változóan – 0,5-5 százaléka „partidrogozott” már. Az összes többi drogfajta messze lemarad a két listavezető mögött. Az EMCDDA jelentése szerint több uniós országban (az Egyesült Királyságban, Dániában, Németországban, Spanyolországban és Hollandiában) új jelenség a kokainfogyasztók számának emelkedése. Ennek hátterében állhat az is, hogy 2001 óta a kokain „utcai” ára stabilizálódott, sőt szinte minden tagállamban csökkent valamennyit.

Az EU-országok felében – például Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Belgiumban – az intravénás droghasználók száma is növekedett. A kemény droggal élők 60 százaléka, az EU-n belül ez 600-900 ezer embert jelent, rendszeresen belövi magát intravénásan. A közös tű- és fecskendőhasználat miatt a HIV-, AIDS- és hepatitis C-fertőzések szempontjából ezek az emberek különösen veszélyeztetettek. Angliában például az összes ilyen kábítószer-használó egy százaléka, míg Spanyolországban több mint 30 százaléka HIV-fertőzött. A droghasználat miatt évente hét-kilencezer ember, főleg fiatal hal meg az EU-ban. A halálesetek 80 százalékát ópiátszármazékok okozzák. (lpj, MH)

Vesztettek varázsukból a coffee shopok

Amszterdam. Egyre csökken a holland coffee shopok száma, a legújabb adatok szerint tavaly már csak 782 kávézó várta a könnyű drogok híveit. Hollandiában a coffee shopokban törvényesen lehet könynyű drogokat, a többi között marihuánát vásárolni. Ezekre a vendéglátóipari létesítményekre szigorú szabályok érvényesek, működésüket rendszeresen ellenőrzik. Részben a szigorú szabályozás miatt a coffee shop száma az elmúlt években egyre csökkent: 1997-ben még mintegy 1200 működött, tavaly már csak 782. Érdekes módon a húszezer lakosnál kisebb településeken fordított folyamat indult el, 105-ről 107-re nőtt a coffee shopok száma. Az is figyelemre méltó, hogy csökkent azoknak a holland városoknak a száma, ahol nincs ilyen szórakozóhely: az ország 496 városának mindössze három százalékában kell nélkülözniük a coffee shop szolgáltatásait a fiataloknak. (euro.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?