Kabul/London. Az ENSZ főtitkára felszólította az Afganisztánnal határos országokat, hogy ne avatkozzanak be a két évtizedes háborús időszak súlyos terheivel küszködő ország belügyeibe.
Esély a békés építésre
Kabul/London. Az ENSZ főtitkára felszólította az Afganisztánnal határos országokat, hogy ne avatkozzanak be a két évtizedes háborús időszak súlyos terheivel küszködő ország belügyeibe. Kofi Annan ezt tegnap azon a kabuli sajtóértekezletén jelentette ki, amelyet Hamid Karzai ideiglenes afgán miniszterelnökkel tartott. Annan, akinek személyében 40 év óta először jár ENSZ-főtitkár Afganisztánban, már előző napi pakisztáni látogatása során is leszögezte, hogy biztosítani kell Kabulnak a békés építés és a stabilitás lehetőségét. Annan Kabulból Iránba utazik tovább, abba az országba, amelyet egyes délkelet-afganisztáni vezetők azzal vádolnak, hogy destabilizálni akarja az átmeneti afgán kormányt. Karzai ismertette annak a 21 fős csoportnak a névsorát, amelyre a loja dzsirga – az afganisztáni ideiglenes törvényhozás, illetve törzsi vezetők tanácsa – összehívásának feladata hárul. A loja dzsirga fogja kinevezni az ország újabb kormányát, amely a Karzai-kabinet után 18 hónapos megbízatással fog hivatalba lépni. Elmondta, az utóbbi időben sok olyan afgánnal találkozott, aki arra kérte, hogy terjeszszék ki a nemzetközi katonai jelenlétet Afganisztán más térségeire is a stabilitás szavatolása érdekében. Jelenleg mintegy 2200 külföldi katona tartózkodik Afganisztánban brit parancsnoksággal, és a tervek szerint számuk mintegy 5000-re fog nőni.
Nagy-Britannia azt akarja, hogy brit bíróság ítélkezzen az Afganisztánban amerikai fogságba került brit állampolgárságú al-Kaida- és tálib harcosok fölött. Jack Straw külügyminiszter a BBC-nek kijelentette: tárgyalások folynak Washington és London között a foglyok sorsáról. Eddig London nem foglalt egyértelműen állást a foglyok felelősségre vonásáról, arra hivatkozva, hogy szövetségese, az amerikai kormány sem döntött az igazságszolgáltatás mikéntjéről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.