Elmozdulás, ha kicsi is

Washington/Teherán. George Bush amerikai elnök szerint a bámi földrengés után Iránnak nyújtott segély nem jelenti a viszony megváltozását. Előzőleg, szerdán Washingtonban bejelentették az Irán elleni amerikai pénzügyi szankciók kilencven napos átmeneti feloldását, hogy megkönnyítsék az amerikai segélyek eljutását a muzulmán országba.

Az elnök azt mondta, a kétoldalú kapcsolatok javítása akkor lehetséges, ha Teherán beszünteti nukleáris fegyverprogramját, együttműködik a nemzetközi terrorizmus elleni harcban és meghallja a demokráciát követelők hangját. Bush újságírók kérdéseire válaszolt azzal kapcsolatban, hogy Kamal Harazi iráni külügyminiszter pozitív lépésnek minősítette az amerikai szankciók átmeneti feloldását. Bush hangot adott annak az elvárásának, hogy a teheráni kormány kiadja az al-Kaida terrorhálózat Iránban őrizetbe vett tagjait azoknak az országoknak, ahonnan a terroristák származnak. Mindenesetre a korábbiaknál enyhébb hangot ütött meg és elismerően nyugtázta, hogy Teherán elfogadta a segélyt és az amerikai repülőgépek leszállhattak az országban.

Újév napján és tegnap is több teheráni vezető tért ki a kétoldalú viszonyra. Jó jelnek, de még nem teljes lépésnek nevezték az iráni vezetők az Iránnal szembeni amerikai megszorító intézkedések ideiglenes és részleges feloldását. Ali Akbar Hasemi Rafszandzsani volt államfő, jelenleg a nagy hatalmú Egyeztető Tanács elnöke a Bám városban tett látogatásakor pozitív jelzésnek nevezte az amerikai döntést. Néhány órával később úgy pontosította kijelentését, hogy jó jel a szankciók ideiglenes és részleges feloldása, de az USA még nem tett meg egy teljes lépést. Csak a szankciók végleges és teljes feloldása teremthetne új légkört Teherán és Washington kapcsolatában. Mohammed Reza Hatami – az iráni parlament elnökhelyettese és Hatami elnök fivére – olyan jó szándék jelének nevezte az amerikai lépést, amely Irán részéről hasonló viszonzásra fog találni. Maga Hatami elnök szilveszterkor még azt hangoztatta, hogy a két ország viszonyában csak az hozhat fordulatot, ha az USA megváltoztatja magatartását országa iránt. Ez válasz volt arra, hogy előzőleg Colin Powell külügyminiszter egy lapinterjúban kijelentette: Washington nyitott a párbeszédre az iráni vezetéssel, miután az az utóbbi időben „bátorító lépéseket” tett.

Az Egyesült Államok 1979-ben megszakította diplomáciai kapcsolatait Iránnal, miután iráni egyetemisták a hatóságok hallgatólagos egyetértésével megszállták a teheráni amerikai nagykövetséget és fogságban tartottak 444 napon keresztül közel ötven amerikai diplomatát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?