Életbe lép az uniós fiskális paktum január 1-jén

Brüsszel |

<p>2013. január 1-jén életbe lép az unió 25 tagállama által márciusban aláírt fiskális paktum, miután az eurózóna 12 tagországa ratifikálta a dokumentumot - közölte pénteken az Európai Unió Tanácsa.</p>

 

A tanács közleményében ismerteti, hogy Finnország a tizenkettedik, eurót használó országként, pénteken adta át az uniós intézményeknek a kiegyensúlyozott költségvetési politikát megkövetelő paktum ratifikációjáról szóló okmányt.     A paktum életbe lépésének feltétele éppen ez, a 12 eurózóna-tagállam általi megerősítés, ratifikáció. Finnországon kívül a paktumot már ratifikálta Ausztria, Ciprus, Németország, Dánia, Észtország, Spanyolország, Franciaország, Görögország, Olaszország, Írország, Litvánia, Lettország, Portugália, Románia és Szlovénia is. Az uniós tagállamok közül az Egyesült Királyság és Csehország döntött úgy, hogy nem írja alá a paktumot.    A tanács emlékeztet, hogy a paktum célja a fiskális fegyelem fokozása és nagyobb ellenőrzés lehetővé tétele az eurózónán belül azáltal, hogy bevezeti az "egyensúlyi költségvetés" szabályát. Ennek értelmében a nemzeti büdzséknek egyensúlyban kell lenniük, vagy többletet kell mutatniuk, ami azt jelenti, hogy az aláíró országok költségvetései legfeljebb a bruttó hazai termék 0,5 százalékának megfelelő strukturális hiányt mutathatnak.     A paktum azt is előírja, hogy ezt a követelményt a tagállamoknak a hatályba lépést követő egy éven belül, vagyis legkésőbb 2014. január 1-jéig át kell ültetniük saját jogrendjükbe, lehetőleg alkotmányos szinten. Ha ez nem történik meg, az Európai Bíróság az adott ország GDP-je 0,1 százalékáig terjedő büntetést szabhat ki, amelyet az eurózóna országai az övezet mentőalapjának, az Európai Stabilitási Mechanizmusnak (ESM) lennének kötelesek megfizetni.    A tanács arra is kitér, hogy a paktum ratifikációja és az egyensúlyi költségvetés szabályának tagállami jogba történő átültetése előfeltétele annak, hogy egy ország segítséget kaphasson az ESM-től. Emlékeztet a közlemény arra is, hogy a paktum értelmében az eurót használó országok vezetőinek legalább évente kétszer csúcstalálkozót kell tartaniuk.    A közlemény ismerteti továbbá, hogy a fiskális paktum előírásai jelenleg csak az azt aláíró eurózóna tagokra nézve kötelező érvényűek, a közös pénzt egyelőre nem használó országok számára akkor lesznek majd kötelezőek, ha azok is bevezetik az eurót. A tanács ugyanakkor emlékeztet, hogy az eurózónán kívüli országok önkéntes alapon bejelenthetik, hogy a paktum egyes előírásait önmagukra nézve kötelező erejűnek tekintik. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?