<p>A Kanada nyugati partvidékéhez közeli erős földrengés miatt szökőárriadót rendeltek el helyi idő szerint szombat este a Csendes-óceánban jóval délebbre fekvő Hawaii-szigeteken.</p>
Elérték a hullámok a Hawaii-szigeteket
Vancouver/Honolulu |
A hullámok elérték a körzetet, korábban a szökőár első hulláma megérkezett a Kanada partjainál lévő Queen Charlotte-szigetekhez.
A csendes-óceáni szökőárjelző központ közvetlenül a nyugat-kanadai, 7,7-es földrengés után még nem adott ki riadót Hawaiira vonatkozóan, mert nem látott veszélyt, de mintegy két órával később megtette, mert változtak az érzékelők mérte adatok.
A riadó miatt Hawaiion megszólaltak a szirénák, és a hatóságok felszólították a tengerparton lakókat, hogy hagyják el otthonaikat, menjenek magasabban fekvő területre. Legalább százezer embernek kellett elhagynia ideiglenesen otthonát. A szökőár a várakozásoknak megfelelően helyi idő szerint szombat este fél 11-kor érte el a szigetcsoportot. Az eddig mért legmagasabb hullám 75 centiméter volt, de a hatóságok arra figyelmeztettek, hogy még mindig előfordulhatnak helyenként akár közel kétméteres hullámok is. Komolyabb károkról sehonnan nem érkezett jelentés. Közben 69 centiméter magas szökőár érte el a Haida Gwaii (régi nevén Queen Charlotte)-szigetekhez tartozó Langara-szigetet - közölték Brit Columbia kanadai tartomány hatóságai. A teljes szigetcsoportnak körülbelül 5000 lakosa van, főleg a bennszülött haida törzs tagjai. Ötvenöt centiméteres ár érte a Vancouver-sziget északkeleti részén lévő Winter Harbourt. Az Alaszka délkeleti részén lévő Craig falu tengerpartján tíz centiméteres vízszintemelkedést mértek. Kárról sehonnét nem érkezett jelentés. A hatóságok szerint Kanadában ezeknél a vízszintemelkedéseknél magasabb már nem várható, így a riadót lefokozták figyelmeztetésre, ami azt jelenti, hogy erős áramlatok ugyan lehetnek, de a víz nem önt el szárazföldi területet. Kanada legerősebb földrengése 1700 óta 1949-ben volt Brit Columbiában, 8,1-es erősségű, és volt egy 7,4-es 1970-ben a Haida Gwaii-szigetek déli részén is. A szombat éjjeli földmozgás fészke a Brit Columbia-i Prince Rupert várostól 198 kilométerre dél-délnyugatra volt, csaknem tíz kilométeres mélységben. A nagy erejű földmozgás után néhány perccel regisztráltak egy 5,8-es utórengést is - közölte az amerikai földtani intézet.Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.