<p>Damaszkusz/Washington. Miközben a nemzetközi diplomáciát a vegyi fegyverekkel kapcsolatos huzavona köti le, az arab országban egyre tarthatatlanabb a helyzet. A lakosság éhezik és menekül, a harctereken pedig lassan már mindenki gyilkol mindenkit.</p>
Egymást ölik a lázadók
ÖSSZEFOGLALÓ
A lázadók egy szélsőséges csoportja lerohant egy várost a török határ közelében, és elüldözte onnan a Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) nevű, nyugati támogatást élvező felkelő erő katonáit. Az al-Kaidával szövetséges Iraki és Levantei Iszlám Állam nevű csoport fegyveresei Azaz városban megölték az FSA öt katonáját és foglyul ejtettek száz embert. Bár mindkét csoport az Aszad-rendszer megdöntéséért harcol, az ideológiai ellentétek szembeállítják őket egymással.
Azaz városa Aleppótól 20 kilométerre északra, a török határtól öt kilométerre fekszik. Az összecsapás Törökország számára is gondot jelent, nem akarja, hogy az al-Kaida komoly erővel legyen jelen a közelében. Az összecsapás azért robbant ki, mert az FSA katonái ellenálltak, amikor az iszlamisták el akartak hurcolni egy német orvost, aki önkéntesként a város kórházában dolgozott.
Martin Dempsey négycsillagos amerikai tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának főnöke szerint a szíriai kormány a polgárháború ellenére is hatékony ellenőrzés alatt tartja vegyi fegyvereit és képes arra, hogy azokat megsemmisítés céljából kiszolgáltassa a nemzetközi ellenőröknek. Sajtótájékoztatóján elismerte, a szíriai konfliktus olyan környezetet teremtett, amely nagyon megnehezíti a vegyi fegyverek megsemmisítését. De ha a szíriaiak elfogadják az amerikai–orosz keretegyezményt, amelynek értelmében ők felelnek a készletek biztonságáért és szállításáért, valamint az ellenőrök védelméért, akkor megoldható a feladat.
Dempsey emlékeztetett: a megállapodás szerint a feladat vegyi fegyverek ellenőrzés alá vonása, megsemmisítése vagy elszállítása. Ez „valamilyen kombinációban megvalósítható”, de a részleteket még ki kell dolgozni a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet irányításával.
Chuck Hagel védelmi miniszter felelősségteljes és bölcs megközelítésnek nevezte a diplomáciai megoldást, de hangsúlyozta, az amerikai katonai fenyegetést mindaddig fenn kell tartani, amíg a vegyi fegyverekről szóló megoldást nem véglegesítik.
Eközben Bassár el-Aszad szír elnök a Fox News amerikai televíziónak megerősítette: kormánya be fogja tartani a vegyi fegyverei megsemmisítéséről létrejött amerikai–orosz megállapodást és kész átadni azokat. Azt állította, e fegyverek megsemmisítése hosszú folyamat, körülbelül egy évig tart, és kb. egymilliárd dollárba fog kerülni. Azt is kész engedélyezni, hogy az ENSZ szakértői felkereshessék a fegyverek tárolásának helyszíneit. Megint azt állította, hogy a lázadók vetettek be szarin gázt, s irreálisnak minősítette az ENSZ szakértői által az augusztusi támadásról készített jelentést. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.