<p>Rendkívüli tanácskozást tartanak szerdán az Európai Unió 28 tagállamának külügyi tárcavezetői a Egyiptomban kialakult helyzet miatt.<br /> </p>
Egyiptom - Rendkívüli tanácskozást tartanak az uniós külügyminiszterek
A nemzetközi sajtó gyakorlatilag biztosra veszi, hogy az uniós tárcavezetők annak az 5 milliárd dolláros támogatási csomagnak a felfüggesztéséről, leállításáról vagy átgondolásáról döntenek majd, amelyet az Európai Unió tavaly ígért meg Egyiptomnak annak reményében, hogy az észak-afrikai országban tartósan gyökeret ver a demokrácia. A csomag kereskedelmi kedvezményeket, támogatást, kedvezményes hiteleket tartalmaz. Egymilliárd eurót az Európai Bizottság adna, a kedvezményes hiteleket pedig az Európai Beruházási Bank (EIB), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) folyósítaná. Mivel a Mohamed Murszi vezette Egyiptom a pénz odaígérése óta nem tudott jelentős politikai eredményeket felmutatni, a hatalmas összegnek csak elenyészően kis hányadához jutott hozzá. Így ha az EU a támogatás megvonásáról dönt is, Kairót valójában nem pénztől, hanem inkább a pénz ígéretétől fosztaná meg.
Hétfőn a tagállamok magas rangú diplomatái készítették elő a külügyminiszterek találkozóját Brüsszelben. Bernardino Leon, a Földközi-tenger déli medencéjéért felelős unió különmegbízott tájékoztatta a nagyköveteket a fejleményekről. A spanyol diplomata korábban maga is részt vett az uniós közvetítésben a szemben álló felek között Egyiptomban. Nem sokkal a Murszi-párti tiltakozók táborainak felszámolása, a vérengzés kezdete után Leon úgy nyilatkozott, hogy az EU-nak sikerült kész útitervvel előállnia, ha úgy tetszik menetrendet felállítania az egyiptomi politikai erők kibékítésére, amelyet a Muzulmán Testvériség pár órával a rendőri akció előtt el is fogadott, a katonaság viszont nem ment bele a megállapodásba, lesöpörte az uniós tervet az asztalról.
A spanyol diplomata hétfőn óvatosságra intett, mondván, nem lehet előre tudni, milyen döntéseket hoznak majd szerdán a külügyminiszterek. Annyit mondott még, hogy az unió külügyi főképviselője több konkrét javaslattal áll majd a tagállamok miniszterei elé. Egyúttal arra az álláspontra is helyezkedett, hogy az Egyiptomban kialakult helyzetért és az erőszakért nem lehet kizárólag az egyik oldalt, a katonaságot és az átmeneti kormányt felelőssé tenni, bár kétségtelen, hogy őket különleges felelősség terheli ebben a helyzetben. Leon emellett úgy fogalmazott, hogy az Európai Uniónak kötelessége hinni abban, hogy továbbra is lehetséges politikai megoldást találni Egyiptomban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.