<p>Közel tízezer tüntetőt, lázongót és erőszakos támadót vettek őrizetbe az egyiptomi biztonsági erők az elmúlt tizenkét hónapban - számolt be szombaton Abdel-Fattáh Oszmán, az egyiptomi belügyminiszter PR-tanácsadója, és hozzátette, a kormány szigorú bánásmódja azok ellen irányul, akik megpróbálnak gátat vetni az észak-afrikai ország fejlődésének.</p>
Egyiptom: közel tízezer embert vettek őrizetbe a biztonsági erők idén
Az egyiptomi vezetés ritkán ad összesítést arról, hány embert fogtak el a kormány bírálói közül, s ezen beszámolók egyike a vezérőrnagynak a MENA egyiptomi hírügynökségnek adott interjúja. Biztonsági szakértők mindenesetre több mint húszezerre teszik a Mohamed Murszi egykori egyiptomi elnök 2013 júliusi megbuktatása óta letartóztatottak számát, s az AP amerikai hírügynökség szerint Oszmán kissé alulbecsülte az őrizetbe vételek idei számát.
A vezérőrnagy közölte, hogy január óta mintegy négyszáz terrorcselekményt hiúsítottak meg a biztonsági erők. Emellett a hatóságok elfogták terrorista egységek 460 feltételezett tagját, 6400 lázongót, 50 körözött fegyverest és mintegy 2600 olyan személyt, akiket rendőrkapitányságok elleni merényletekkel gyanúsítanak.
Hozzátette, hogy rendőri erők elleni erőszakra buzdító közösségi oldalak 119 adminisztrátorát ugyancsak őrizetbe vették. A PR-tanácsadó azt nem árulta el, hogy az általa említett 9983 letartóztatott közül hányan kerülnek bíróság elé.
Az észak-afrikai ország vezetése a Murszi bukása után kialakult, véres kimenetelű tömegtüntetéseket követően törvényt hozott arról, hogy a tüntetésekhez előzetes hatósági engedélyre van szükség. A szabályozást élesen bírálták jogvédő szervezetek. Úgy vélték, ezzel több ezer tüntető válhat törvénysértővé, amennyiben spontán megmozduláson vagy előre nem engedélyezett tiltakozáson vesz részt.
Ezen kívül Kairó terrorszervezetnek minősítette a Murszit támogató Muzulmán Testvériség nevű szervezetet, és a biztonsági erők elleni merényletek jelentős részének az elkövetésével a csoportot vádolja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.