<p>Hoszni Mubarak egyiptomi elnök rendeletére kijárási tilalmat hirdettek ki a hatóságok pénteken este 18 órától reggel 7 óráig Kairóban, Alexandriában és Szuezben a középületek védelme érdekében - jelentette az egyiptomi állami televízió.</p>
Egyiptom - kijárási tilalom Kairóban, Alexandriában és Szuezben
A CNN amerikai hírtelevízió értesülései szerint Mubarak "hamarosan" beszédet intéz a nemzethez.
Az említett városokban példátlan kormányellenes megmozdulások zajlanak, országszerte több százezren vonultak utcára pénteken. Az ország 28 tartományából legalább tizenegyből jelentettek tüntetéseket.
Mubarak, mint a hadsereg főparancsnoka utasította a fegyveres erőket, hogy rendőrséggel együttműködve gondoskodjon a kijárási tilalom betartásáról. A CNN jelentése szerint Kairó utcáin katonai alakulatok és páncélozott rendőrségi járművek tűntek fel. A brit hírügynökség szerint a kairói tüntetők azt skandálták, hogy a hadsereg támogassa őket, mert a rendőrség vízágyút és gumilövedékeket vet be ellenük.
Dacára a rendeletnek tüntetők ezrei gyülekeztek a 18 milliós Kairó utcáin, és sokan a nagy sugárutak és a Nílust átívelő hidak felé tartottak. Napnyugta után felgyújtották a kormányzó Nemzeti Demokrata Párt (NDP) székházát, s hasonló sorsra jutottak a párt központjai Szuezben, Damietta és Manszúra városban. A Tahrír térre vezető, ugyancsak Tahrír nevű sugárúton - Kairó fő útján - a tüntetők elzavarták a rohamrendőröket, akik közül többen eldobálták pajzsukat és csatlakoztak a több ezres tömeghez.
Alexandriában lángba borították a helyi kormányzó székházát. Szuezi lázongók megkaparintották egy rendőrsön tárolt összes fegyvert, a rendőröket elzavarták, majd felgyújtották az épületet és az ott parkoló mintegy húsz rendőrségi járművet. A felfegyverkezett tüntetők megpróbáltak megostromolni egy másik rendőrőrsöt, s eközben tűzpárbajba bocsátkoztak az ottani rendfenntartókkal. A lövöldözésben életét vesztette egy 30 éves tüntető.
Az al-Dzsazíra és az al-Arabíja arab nyelvű hírtelevíziók arról számoltak be, hogy egyiptomi rendőrök bántalmazták több tudósítójukat Kairóban, ahol négy francia újságírót is feltartóztattak rövid időre civil ruhás nyomozók.
Egyiptomban kedden robbantak ki a tüntetések, amelyek részvevői előbb "csak" politikai, gazdasági és társadalmi reformokat követeltek a 30 éve hatalmon lévő Hoszni Mubarak elnöktől. Elsősorban fiatalok és a középosztály képviselői vesznek részt az Április 6. Ifjúsági Mozgalom által indított demonstrációkon, amelyeken immár Mubarak és belügyminisztere, Habib al-Adeli távozását, valamint az 1981-ben bevezetett és azóta is érvényben lévő szükségállapot feloldását követelik.
Az egyiptomiak is a növekvő élelmiszerárakra, a munkanélküliségre és a önkényuralmi kormányzásra panaszkodnak. Egyiptom 80 milliós népessége évente 2 százalékkal növekszik, s a lakosság 60 százalékának életkora 30 év alatt van. A lakosság 40 százaléka kevesebb mint napi két dollárból él, egyharmada pedig írástudatlan.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.