<p>Az egyiptomi átmeneti kormány vezetője a Muzulmán Testvériség betiltását kezdeményezte, a kabinet tanulmányozza a kérdést - jelentette be szombaton a kormányszóvivő. Serif Sauki közlése szerint Hádzim el-Beblávi miniszterelnök a nem kormányzati szervezetek működésének engedélyezéséért felelős szociálisügyi miniszternek tett javaslatot az iszlamista szervezet jogi úton történő feloszlatására.</p>
Egyiptom: Betiltanák a Muzulmán Testvériséget?
"A kérdés tanulmányozás alatt van" - tette hozzá a szóvivő.
Az 1928-ban alapított Muzulmán Testvériség működését először 1954-ben tiltották be, az akkori kormányzat fel is oszlatta a szervezetet. Hoszni Mubarak elnöksége (1981-2011) alatt a testvériség illegalitásban működött, időnként azonban - a választásokon indított "független képviselőjelöltjei" révén - a parlamentbe is bejutott. Mubarak két évvel ezelőtti bukása után saját pártot hozott létre Szabadság és Igazságosság néven, s a szabad választások eredményeként a legerősebb frakcióval rendelkezett az új kairói törvényhozásban.
Értelemszerűen az iszlamisták pártja kapott megbízást az új kormány megalakítására is. A tárcák és a vezető állami tisztségek elosztásakor azonban - bírálók és megfigyelők szerint - nem a szakértelem, hanem a párttagkönyv volt az elsődleges szempont. Ennek köszönhetően pedig elmaradt a tömegek által várt gazdasági fellendülés. A Muzulmán Testvériség népszerűsége rohamosan csökkent, amit tavaly elnökké választott jelöltje, Mohammed Murszi sem volt képes ellensúlyozni. A tömeges elégedetlenség idén tavasszal nagyméretű utcai tüntetésekben öltött testet. Ezekre reagálva a hadsereg július 3-án megfosztotta hatalmától Murszit, és felfüggesztette az - iszlamisták által szövegezett - új alkotmányt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.