<p>Az Európai Biztonsági és Együttműködés Szervezet (EBESZ) megfigyelőit elküldik Kelet-Ukrajna azon részeire is, ahol a tűzszüneti egyezség ellenére továbbra is harcok zajlanak - erről állapodtak meg Németország, Franciaország, Oroszország és Ukrajna képviselői a kijevi elnöki hivatal keddi közlése szerint.</p>
EBESZ-megfigyelőket küldenek a kelet-ukrajnai harcok helyszínére
Az államfői iroda által kiadott sajtózközlemény szerint Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök a hétfő éjszakai telefonbeszélgetésük során egyezett meg a megfigyelők küldéséről.
"A tárgyalófelek támogatták azt az ukrán javaslatot, amelynek értelmében minden olyan helyszínre elküldenék az EBESZ megfigyelőit, ahol nem tartják be a fegyvernyugvást" - írták a közleményben. A beszélgetésről a francia, a német és az orosz hatóságok is beszámoltak, az EBESZ megfigyelőiről szóló megállapodásra azonban nem tértek ki.
Ugyancsak kedden Pavel Klimkin ukrán külügyminiszter leszögezte, hogy addig nem valószínű az Ukrajna és Oroszország közötti kapcsolatok normalizálása, amíg a jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló Krím félsziget vissza nem kerül Kijev fennhatósága alá.
A kétnapos japán látogatáson tartózkodó tárcavezető emellett hangsúlyozta, hogy a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus tartós megoldásához teljesen le kell zárni az Ukrajna és Oroszország közötti határszakaszt. "Mivel minden, ami destabilizálja a helyzetet Donyeckben és Luhanszkban, az orosz-ukrán határon keresztül érkezett - a zsoldosok, a pénz, a fegyverek, a nehézfegyverzet és természetesen az orosz lázadó csapatok is" - jelentette ki Klimkin.
Az ukrán hadsereg egy név nélkül nyilatkozó tisztségviselője eközben azt közölte, hogy az elmúlt 24 órában három ukrán katona meghalt, kilenc pedig megsebesült az oroszbarát szakadárok ellen vívott kelet-ukrajnai harcokban. További részleteket nem közöltek, egy katonai szóvivő azonban korábban arról számolt be, hogy a Moszkva-párti szeparatisták az előző napon tüzérségi ágyúkkal lőtték a kormányerők állásait.
Kijev és a Nyugat azzal vádolja Oroszországot, hogy fegyverekkel és katonákkal támogatja a szeparatistákat, Moszkva azonban továbbra is visszautasítja ezeket a vádakat. Az ENSZ legfrissebb adatai szerint a kelet-ukrajnai válság tavaly áprilisi kirobbanása óta legalább hatezer ember vesztette életét a szakadárok és az ukrán hadsereg közötti összecsapásokban, nagyjából tízezren pedig megsebesültek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.