<p>Csökkentette hétfőn a brit belügyminisztérium a terrorkészültség szintjét, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a terrorizmus továbbra is "valós és komoly fenyegetést" jelent Nagy-Britanniára.</p>
Csökkentették a brit terrorkészültséget
Alan Johnson belügyminiszter közölte: az ötfokozatú skálán az eddig érvényben volt második legmagasabb szintről - "súlyosról" - a harmadik szintre, "jelentősre" módosították a készültségi fokozatot.
A "súlyos" fokozat a hivatalos besorolás szerint azt jelentette, hogy "nagyon valószínű" egy terrortámadás a közeli jövőben. A "jelentős" készültségi szint "erőteljes lehetőségként" határozza meg ugyanezt.
A jelenleg használt riasztási rendszert a 2005 júliusában elkövetett londoni merényletsorozat után dolgozták ki. Abban a támadásban négy, brit állampolgárságú öngyilkos merénylő robbantott fel metrószerelvényeket, illetve egy városi buszt, 52 utast megölve, és több mint hétszázat megsebesítve.
Ez volt az eddigi legvéresebb terrorcselekmény Nagy-Britanniában.
A hétfőn életbe léptetett, csökkentett készültségi fokozat 2005 óta a legalacsonyabb. A merényletsorozat idejéig használt - a jelenlegitől valamelyest eltérő - skálán éppen a londoni terrortámadások előtt két hónappal mérsékelték a riasztási szintet a mostaninak megfelelő "jelentősre".
A jelenlegi rendszerben a legmagasabb szint a "kritikus", amely azonnali terrortámadás veszélyére figyelmezteti a lakosságot. Ezt eddig egyszer, 2007 nyarán léptették életbe, amikor csak nagy szerencsével sikerült meghiúsítani egy újabb merényletsorozatot.
Ennek kitervelői a londoni belváros több helyszínén, illetve a glasgow-i repülőtéren akartak autóba rejtett pokolgépeket felrobbantani. A skóciai nagyváros nemzetközi repülőterének utascsarnokába az összehangolt merényletkísérlet két részvevője egy gázpalackokkal teli terepjáróval próbált behajtani, ám fennakadtak a bejáratnál, és a jármű sem robbant fel, csak lángra kapott.
A londoni pokolgépeket a város legzsúfoltabb pontján, a West End színházi és szórakozó negyedének közepén hagyták a merénylők, két Mercedesben. Az autókban teljesen véletlenül fedezték fel a mobiltelefonos gyújtószerkezettel ellátott robbanószerkezeteket.
A két évvel ezelőtti robbantási kísérletek mögött egy jórészt orvosokból álló, a brit állami egészségügybe (NHS) becsempészett terrorsejt állt.
A terrorkészültség hétfőn bejelentett csökkentéséről a kormány egyesített terrorizmuselemző központja (JTAC) döntött; a szervezet a belső elhárítás, az MI5 egyik részlegeként működik.
Alan Johnson belügyminiszter közleményében ugyanakkor hangsúlyozta: Nagy-Britannia változatlanul "valós és komoly" terrorfenyegetéssel néz szembe, és a lakosság "nem fog sok különbséget érzékelni" a biztonsági intézkedésekben. Johnson "változatlan éberségre" intette a briteket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.