Csődközeli helyzetet jelző szintre minősítette le Kubát a Moody's

Kuba k

A második legrosszabb, csődközeli helyzetet jelző besorolási szintre minősítette vissza Kubát a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a lépést, hogy a koronavírus-járvány és az amerikai szankciók miatt megcsappant devizabevételek korlátozzák Kuba szuverén külső adósságszolgálati kapacitását.

A Moody's péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi „Caa2”-ről két fokozattal „Ca”-ra rontotta a hazai valutában és devizában fennálló hosszú lejáratú kubai államadósság-kötelezettségek osztályzatát. Az új besorolás kilátása továbbra is stabil.

 A Moody's besorolási módszertanának meghatározása szerint a „Ca” minősítéssel ellátott adósságkötelezettségek valószínűleg már törlesztési csődhelyzetben vannak vagy ahhoz nagyon közel járnak, de látszik még remény a tőke- és kamatkövetelések behajtására.

A Moody's osztályzati listáján a Kubának most megadott „Ca”-nál már csak egy rosszabb besorolás van, a „C”, amely a már beállt törlesztési csődöt jelzi.

A kubai államadós-besorolás leminősítéséhez fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemeli, hogy a kubai hazai össztermék (GDP) tavaly 10,9 százalékkal zuhant a 2019-ben mért 0,2 százalékos visszaesés után.

A kubai gazdaságot különösen súlyosan érintették a koronavírus-járvány miatt elrendelt hazai és nemzetközi utazási korlátozások.

A Kubába érkező külföldi turisták száma az amerikai szankciós intézkedések miatt már 2019-ben 9,3 százalékkal csökkent, tavaly pedig 74,6 százalékkal zuhant a 2019-es szinthez képest. Idén szeptemberig a beutazó forgalom a tavalyi egész éves szint alig 17 százaléka volt – áll a Moody's elemzésében.

A hitelminősítő szerint mindez jelentősen visszavetette a devizabeáramlást.

Kuba november 15-én korlátozások nélkül megnyitotta határait a turizmus előtt, de a Moody's várakozása szerint a devizabeáramlás csak fokozatosan emelkedik majd, egyrészt a többi karibi turistacélpont által támasztott erőteljes verseny, másrészt a Kubával szembeni szigorú amerikai utazási korlátozások miatt.

Ebben a környezetben a nominális kubai GDP-érték alig 15-20 milliárd dollár környékére zuhanhat vissza a tavalyi 107 milliárd dollárról – áll a Moody's elemzésében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?