<p>Kairó. Egyelőre nincs látható jele annak, hogy a nemzetközi közösségnek sikerülne visszarángatnia Egyiptomot a polgárháború széléről. Az erőszak folytatódására lehet számítani, az iszlamisták mára egymilliós menetre hívták híveiket, akiket a belügyminiszter és a kormányfő is megfenyegetett.</p>
Csendőr lesz a katona
ÖSSZEFOGLALÓ
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár telefonon beszélt a Nobel-békedíjas Mohamed el-Baradei ideiglenes egyiptomi alelnökkel, és Kairóba érkezett válságtanácskozásra Catherine Ashton, az EU külpolitikai főképviselője. Tárgyalni kezdett Abdel-Fattah asz-Szíszi tábornokkal, vezérkari főnökkel, Adli Manszúr ideiglenes államfővel, valamint a Szabadság és Igazságosság Pártjának – a Muzulmán Testvériség politikai szárnyának – képviselőivel egy olyan politikai átmenetről, amelyben az összes politikai erő részt venne.
Megfigyelők nem számítanak az erőszak csökkenésére azt követően, hogy a hadsereg szombaton az iszlamista Mohamed Murszi leváltott elnök visszatérését követelő tüntetőkbe lőtt, megölve 80 embert, a Muzulmán Testvériség híveit. A július 3-i katonai hatalomátvétel óta legvéresebb hétvége után Mohamed Ibrahim belügyminiszter megfenyegette a tüntetőket: a rendőrök továbbra is szigorúan fel fognak lépni mindenkivel szemben, aki a stabilitást fenyegeti. Adli Manszúr ideiglenes elnök pedig felhatalmazta a kormányfőt, hogy a hadsereg civileket is őrizetbe vehessen.
Kormányzati tisztségviselők szerint ez a lépés a Murszi hívei elleni keményebb fellépés előjátéka lehet, illetve segítheti a Sínai-félszigeten a biztonsági erők ellen végrehajtott támadások megakadályozását is. A kiélezett és bonyolult egyiptomi helyzetre jellemző, hogy a karhatalom rendkívül erőszakos fellépését el-Baradei alelnök is élesen bírálta. Murszit a katonák július 3-a óta ismeretlen helyen tartják fogva, s pénteken elrendelték 15 napos őrizetbe vételét. Tegnap az iszlamista párt két további vezetőjét vették őrizetbe.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár tegnap azt mondta, „minden további halott nehezíti a hosszú távú megbékélést”, s közvetve elítélte a katonaság, illetve a rendőrség erőszakos fellépését. Közben Kairóban már hajnaltól feszült volt a helyzet, a Muzulmán Testvériség bejelentette, a hadsereg ultimátuma ellenére sem hagy fel a Murszi melletti tüntetésekkel. A Testvériség mára egymilliós tömegtüntetésre hívott fel „Az államcsíny vértanúi” jelszóval. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.