Csehország - a kormánykoalíció halott, de a kormány még él

Prága |

<p>A hárompárti jobbközép cseh kormánykoalíció romokban hever, s lényegében halott, de a kormány még él, s nagy valószínűséggel túléli a válságot. Az sem kizárt, hogy a válságból a kabinet megerősödve kerül ki, s kitölti négyéves megbízatási időszakát.</p>

A 2010. májusi választás után felállt koalíciós kormánynak eredetileg együttesen 118 képviselője volt a 200 tagú parlamenti alsóházban, ami a Cseh Köztársaság két évtizedes történetében a legnagyobb parlamenti többség. A korábbi kormányok általában egy-két fős, vitatható többséggel kerültek hatalomra, sőt 1998-2002 között a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) kisebbségben, de az ellenzéki Polgári Demokratikus Párttal (ODS) megkötött úgynevezett ellenzéki szerződés alapján kisebbségben vezette az országot. A megállapodás lényege az volt, hogy az ODS fontos pozíciók átengedése ellenében négy évig biztosította a CSSD kormányzását.

A 118 parlamenti képviselőre támaszkodó, Petr Necas vezette kormány számára tehát adva volt minden feltétel, hogy megvalósítsa a választási programokban meghirdetett nagyszabású társadalmi és gazdasági reformokat. Hamar kiderült azonban, hogy a 24 képviselővel rendelkező legkisebb koalíciós pártnak, a Közügyeknek más elképzelései vannak a kormányzásról, mint az ODS-nek és a TOP 09 pártnak.

Világossá vált, hogy a választások előtt alig fél évvel megalakult párt elsődleges célja nem a kormányprogram teljesítése, hanem a zsíros, jól fizető pozíciók megszerzése. Bár a pártelnöki székben Radek John, a népszerű újságíró ül, a pártot gyakorlatilag Vít Bárta, milliomos vállalkozó irányította, s irányítja ma is. Az új pozíciókat a Bárta tulajdonában lévő ABL, őrző-védő biztonsági ügynökség emberei foglalták el. Miután a prágai sajtó tavaly mindezt megírta, elkezdődött a botrányok máig tartó sorozata. Bártának távoznia kellett a közlekedési miniszteri posztról, s a múlt héten vesztegetés miatt egy prágai bíróság felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Mindezek ellenére továbbra is ő a Közügyek parlamenti frakciójának vezetője, felesége a Közügyek, illetve a képviselőház alelnöke.

Az általános válság miatt a cseh kormány szintén takarékossági intézkedések meghozatalára kényszerült, s a pénzügyi, gazdasági, egészségügyi reformok, amelyeknek csak egy részét sikerült bevezetni, erős ellenállást váltottak ki a társadalomban. Mindezek következtében a kormány népszerűsége történelmi mélypontra zuhant. A szakszervezetek szombaton Prágában országos tiltakozó nagygyűlést tartanak a kormányzati reformok ellen, s egyre erősödik a kormány lemondásának és az idő előtti parlamenti választás kiírásának a követelése is.

A Közügyek kettészakadása miatt, amit Karolina Peake alelnök pártból való kilépése idézett elő, a Necas-kormány mandátuma közepén olyan helyzetbe került, hogy nem tudni, megvan-e még a képviselőházi többsége.

A koalíciós képviselők száma 118-ról mostanra 114-re csökkent. A Polgári Demokratikus Pártnak 52, a TOP 09 pártnak 41 képviselője van, ami ma együttesen 93 képviselő. Ez azt jelenti, hogy az egyszerű többséghez még legalább nyolc képviselőre van szükségük. Necas ugyanis világossá tette, hogy a jövőben a Peake-csoporttal kíván együttműködni. Másrészt a hárompárti koalíciós szerződés érvényben van, még senki sem mondta fel.

Karolina Peake szerda délután azt mondta, eddig öten csatlakoztak hozzá, s biztos abban, hogy a szám legalább 9-10-re emelkedik.

A miniszterelnök hétfőig szeretné tisztázni, hogy koalíciós kormányának a képviselőházban megvan-e továbbra is a biztonságos többsége. Ha kiderülne, hogy nincs megfelelő többség, Necas előre hozott választást fog szorgalmazni.

Nyilvánvaló tehát, hogy a hét következő napjai lázas tárgyalásokkal fognak eltelni. Helyi politikai elemzők általában azt várják, hogy Peake-nek sikerül maga mellé állítani a koalíciós többség megtartásához szükséges közügyes képviselőket. Ha ez sikerül - állítják az elemzők - akkor a koalíció, s a kormány kevesebb képviselővel ugyan, de erősebb, akcióképesebb lesz, s kitöltheti négyéves mandátumát. A megoldás másik változatának - tehát az idő előtti választásnak - helyi elemzők szerint pillanatnyilag jóval kisebb az esélye a sikerre. Kizárni azonban nem lehet.

A prágai sajtóban megjelent kommentárok ugyanakkor rámutatnak: a kormány túlélheti a válságot, de tekintélyét visszaszerezni már aligha tudja. A Necas-kormány, s különösen a Közügyek párt, ma a korrupció szinonimája Csehországban

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?