<p>A kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) példátlanul hatalmas vereségének minősíti a regionális önkormányzati és a részleges szenátusi választás eredményét a hétfői cseh sajtó.</p>
Cseh sajtó: vége a reformoknak, változásokra van szükség a kormányban
Bár az első ránézésre logikusnak tűnik meneszteni a Mirek Topolánek vezette jobbközép kormányt, mégis jó lenne, ha túlélné a szerdai bizalmi szavazást a képviselőházban, mert azok a politikusok, akik a jelen körülmények között várhatóan magukhoz ragadnák a kormányrudat nem árasztanak bizalmat - véli a konzervatív Lidové Noviny.
Nyilvánvaló, hogy a Topolánek kormány bukása után a rendezői pálcát Pavel Bém, az ODS első alelnöke ragadná magához szorosan együttműködve védőjével Václav Klaus államfővel és egykori prágai koalíciós partnerével Jirí Paroubek, szociáldemokrata pártelnökkel. Ezek könnyen találnának olyan "figurákat", akiket politikailag irányítanának, s akik nem viselnének semmiféle politikai felelősséget. Klaus és Paroubek közismerten oroszbarátok, ezért például a külpolitikában az ilyen kormány sokakban aggodalmat keltene - fejti ki a z újság.
Leszögezi: Tény, hogy a reformoknak vége, s a kormány Csehország jövő félévi uniós elnöksége alatt csak karbantartó lesz. Ez azonban időt adna - például az ODS-nek - hogy olyan személyiséget találjanak, aki a következő választáson méltó módon felválthatja Topoláneket.
A tekintélyes Hospodárské Noviny úgy látja: a cseh lakosság leszámolási kedve a kormánnyal olyan nagy volt, hogy a máskülönben rendkívül népszerű regionális elöljárókat is elsöpörte. Ugyanakkor tény az is, hogy több régióban már túl hosszú ideje uralkodtak a polgári demokraták, s a változás időszerű volt.
A részleges szenátusi választás még nem fejeződött be, következik a második forduló. Amennyiben a regionális választást minden valószínűség szerint az egészségügyi illetékek döntötték el, úgy a szenátusi választás második fordulója egyfajta népszavazás lehet a radarról. A koalíciót csak az nyugtathatja, hogy még a totális balsikernél is megőrizné relatív többségét a felsőházban - mutat rá a tekintélyes lap.
A kormányban is változásokra van szükség, ha a koalíciós pártok meg akarják tartani reményüket a tisztes eredményre a következő képviselőházi választáson. Lapunk (Hospodárské Noviny) támogatja az egészségügyi reformot, de Tomás Julínek egészségügyi miniszter már annyira megvetetté vált, hogy kolonc a kormány nyakán. Ivan Langer belügyminiszternek értelmes projektjei vannak, de miután kiderült állítólag "hazafias" lobbizása egy ismert vállalkozó érdekében, szintén gyengíti a kormányt. A problémák rendezésében nem vehet részt olyan személy, aki maga is problémát jelent. Ha a kormányfő mindezt nem érti, s nem tesz semmit, akkor a következő vereségnél az ő menesztése lesz a soron - zárja kommentárját a cseh üzleti körök véleményét tükröző újság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.