<p>Az orosz csapatok kivonását sürgette több NATO-tagország képviselője a szövetség döntéshozó tanácsának külügyminiszteri szintű, soron kívüli brüsszeli találkozója előtt. A kedd késő délelőtt kezdődő ülést megelőzően Bernard Kouchner francia külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a csapatkivonást kell választóvonalnak tekinteni a további együttműködés megítélésében. A német diplomáciát vezető Frank-Walter Steinmeier szintén leszögezte, hogy Moszkvának legalább Grúzia belsejéből vissza kell vonnia erőit a tartós tűzszünet eléréséhez.</p>
Csapatkivonást sürgetnek a NATO-miniszterek
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter Brüsszelbe érkezvén arról beszélt: a NATO nem engedi, hogy Oroszország új választóvonalat húzzon Európában.
Kouchner fontosnak mondta, hogy a NATO egységes maradjon a válság megoldását illetően. A francia miniszter a keddi sajtóban megjelent nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy határozott, de fenyegetés nélküli álláspontot kívánnak kialakítani Oroszországgal szemben.
Többen intettek attól is, hogy a szövetség Oroszország elszigetelése felé mutató lépést tegyen.
A rendkívüli találkozó összehívását az Egyesült Államok kérte, és Washington az utalások szerint azt szeretné, ha a NATO felülvizsgálná intézményesített kapcsolati kereteit Moszkvával. Ebben azonban megfigyelők szerint nem tűnik teljesen egységesnek a tagországok álláspontja.
Szövetségi forrásból az ülés előtt azt jelezték, hogy a Brüsszelben tárgyalt üzenet határozott lesz. A NATO eddigi álláspontja szerint az erő alkalmazásáról le kell mondani, tiszteletben kell tartani Grúzia területi egységét, és továbbra is számolni kell a volt szovjet tagállam NATO-csatlakozásával hosszú távon.
Orosz részről többször értésre adták, hogy megzavarhatja a szövetség és Moszkva kapcsolatait, ha a NATO egyoldalúan Grúzia oldalára áll. Moszkva nem örült annak sem, hogy - amerikai nyomásra - a szövetség egyelőre nem mutatkozott fogadókésznek a hivatalos orosz álláspont meghallgatására. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.