Csak hétfőn 70 milliárd dollárt buktak a tőzsdén az oroszok

ÖSSZEFOGLALÓMár nem csak Ukrajnáról szól az ukrán válság: az Európai Unió és az oroszok is rengeteget veszthetnek rajta.

ÖSSZEFOGLALÓ

Már nem csak Ukrajnáról szól az ukrán válság: az Európai Unió és az oroszok is rengeteget veszthetnek rajta. Csak hétfőn a tőzsdei és a devizapiaci hatásokon 70 milliárd dollárt bukott Oroszország (ez Szlovákia éves össztermékének 80%-a), az európaiak pedig energiabiztonságuk mellett fontos piacaikat is veszélyeztetik. Hiába keménykednek a nagyhatalmak az Ukrajna körüli konfliktusban, ezzel maguknak is nagyon sokat ártanak. Az orosz gazdaság sok szállal kötődik a nyugati országokéhoz, így a lebegtetett szankciók, tőkekorlátozások és a befektetői ijedelem százmilliárdos károkat okozhat mindkét gazdasági érdekszférában. A tőke máris menekül Oroszországból. A moszkvai tőzsde csúnyán beszakadt hétfőn, olyan vállalatok is a tizedével kevesebbet érnek, mint a Gazprom vagy a Szberbank, a rubel történelmi mélypontra esett az euróval és a dollárral szemben.

Oroszországnak van egy hatalmas fegyvere: a drága kőolaj évei alatt óriásira hizlalt devizatartalék. Háború esetén pedig akár még az olaj árának emelkedésével is számolhatnak, ami növelné is rövid távon az exportbevételeiket. A devizatartalék tavaly decemberben még 520 milliárd dollár volt, azóta viszont 490 milliárdra olvadt. A jegybank ugyanis hatalmas mennyiségű pénzt szór ki a rubel védelmében, a jelek szerint hiába.

De nem csak Oroszországnak fáj a dolog. Egyrészt az EU országai nehezen tudnának meglenni az orosz gáz és kőolaj nélkül. Az EU egyik legfontosabb gázforrásaként Oroszország ugyan komoly adut tart a kezében, ám a Kreml aligha foszthatná meg az EU-t – főként Közép-Európát és Németországot – a földgáztól a konfliktus kiéleződése esetén: a függés ugyanis kölcsönös, hiszen a kontinens az orosz gáz és kőolaj legfőbb felvásárlója, így ha leállna a kereskedés a két rész között, úgy Oroszország valutabevételeinek kétharmadától esne el. Emellett az orosz elit rengeteg pénzt költ az európai országokban, akiknek akár befagyaszthatják nyugat-európai és amerikai betétjeit is. Végül az orosz piac nagyon fontos exportcélpontja a nyugati cégeknek. Rengeteg feldolgozott ipari cikket, gépsorokat, vegyipari árukat adnak el ott, évente összesen bő 75 milliárd euróért.

Oroszország megszüntetheti a dollár tartalékdevizaként kezelését, és megtagadhatja az orosz intézmények amerikai bankok felé fennálló hiteleinek törlesztését, ha az USA büntetőintézkedéseket vezet be Oroszország ellen – közölte tegnap Vlagyimir Putyin elnök tanácsadója. A keményvonalas hírében álló Kreml-tanácsadó, Szegej Glazjev közölte: ha az amerikai szervek befagyasztják orosz üzletemberek és magánszemélyek számláit, Moszkva javasolni fogja az orosz kézben lévő amerikai államkötvények eladását. (Index, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?