Csak az AIDS-fertőzöttek harmada kap gyógyszeres kezelést

Melbourne |

<p>Csak a HIV-fertőzöttek harmada kap gyógyszeres kezelést - hangzott el a Melbourne-ben vasárnap megnyílt 20. AIDS-világkonferencián.</p>

A szerzett immunhiányos tünetegyüttesről szóló tudományos gyűlés résztvevői először a Kelet-Ukrajna fölött lelőtt MH17-es maláj légijárat áldozataira emlékeztek egy perces néma csenddel. A gép utasai közül több mint százan a nagyszabású AIDS-világkonferenciára tartottak Ausztráliába.    Az utasok közt volt Joep Lange, a Nemzetközi AIDS Társaság (IAS) korábbi elnöke, aki 1983 óta, csaknem a járvány kitörésétől kezdve dolgozott a kór kutatásán. Élettársa, Jacqueline van Tongeren volt ápolónő szintén életét vesztette. Az áldozatok egyike Lucie van Mens aktivista, aki fekete-afrikai útjai során a HIV-veszélyeztetett nők védekezéséért kampányolt.     A lelőtt repülőgépen tartózkodott Glenn Thomas, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 49 éves brit szóvivője is.    A légi szerencsétlenségben vesztette életét a kolozsvári orvostudományi egyetemnek a világkongresszusra tartó két másodéves hallgatója is, egy román-kanadai állampolgárságú fiatalember és német állampolgárságú barátnője.    Az ENSZ AIDS-szervezete, az UNAIDS igazgatója, Michel Sibide mutatta be a betegség elleni küzdelem új, nagyívű céljait: 2020-ig minden HIV-fertőzött 90 százalékának tisztában kell lennie az állapotával, ugyanilyen arányuk számára kell hozzáférhetővé tenni a gyógyszereket.    "El akarjuk érni, hogy a fertőzöttek 90 százalékánál 2020-ra a kórokozó ne lehessen kimutatható. Így lehet a járványt 2030-ig megfékezni" - magyarázta Sibide. A feladat nagyságát jelzi, hogy a világ mintegy 35 millió HIV-fertőzöttjének 54 százaléka nem is tud betegségéről.    A cél megvalósítását akadályozzák az Oroszországban, Indiában és egyes afrikai országokban érvényes diszkriminatív törvények, melyek miatt a homoszexuálisok és a HIV-pozitívok bujkálni kényszerülnek. "Egyszerűen nem hagyhatjuk, hogy kormányok olyan jogszabályszörnyeket hozzanak, amelyek a társadalom leginkább sebezhető rétegeit sújtják" - mondta Francoise Barre-Sinoussi, az IAS elnöke.    Egy indonéz aktivista, a szintén fertőzött Ayu Oktariani több mint egy tucat, népviseletbe öltözött HIV-pozitív fiatallal lépett a pódiumra. "Hadd mehessünk iskolába és kórházba, hadd világosítsuk fel az embereket, senkinek se kelljen többé szégyenben élnie! Olyan világban szeretnénk dolgozni, ahol a HIV-vel élőkkel mindenütt tisztelettel bánnak" - hangoztatta Oktariani.    Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint egyes viselkedések - a drogfogyasztás, a szexuális munka, a meleg férfiak nemi kapcsolata - kriminalizálása azzal az eredménnyel jár, hogy a HIV-fertőzéstől leginkább fenyegetett csoportok nem jutnak megfelelő orvosi ellátáshoz.    Péntekig kétszáz ország mintegy 12 ezer tudósa, szakembere és aktivistája számol be új gyógyszerek és oltóanyagok kutatásáról, és tapasztalatokat cserélnek a HIV-vírus és az általa okozott kór, az AIDS elleni küzdelmükről. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?