<p>Bűnösnek vallotta magát hamis tanúzás vádjában Michael Flynn nyugalmazott tábornok Donald Trump amerikai elnök volt nemzetbiztonsági tanácsadója - jelentették pénteken amerikai hírforrások és nemzetközi hírügynökségek.</p>
A volt elnöki tanácsadó ellen nem sokkal korábban emeltek vádat hamis tanúzás miatt. Flynnt azzal vádolják, hogy hazudott az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) Szergej Kiszljakkal, a Washingtonban akkreditált volt orosz nagykövettel fenntartott kapcsolatairól. A vádirat szerint szándékosan tett hamis tanúvallomást az FBI-nak január 24-én azt állítva akkor, hogy Kiszljakkal nem egyeztetett az Oroszország ellen elrendelt szankciókról 2016 decemberi találkozójuk alkalmával.
Hírforrások szerint Flynn vádalkut kötött a nyomozókkal, amelynek keretében beismerte, hogy Trumpnak az elnöki teendők átvételéért felelős csapat egy magas rangú tisztviselője - és nem az elnök maga - utasította arra, hogy felvegye a kapcsolatot orosz tisztségviselőkkel tavaly decemberben, miután a milliárdos üzletembert elnökké választották.
Trump ellen vallhat
Az ABC News amerikai hírtelevízió azonban egy Flynnhez közeli forrásra hivatkozva azt írta, hogy a volt tanácsadó hajlandó maga Donald Trump ellen tanúskodni arról, hogy az amerikai elnök utasította a kapcsolatfelvételre az oroszokkal. A hírtelevízió emlékeztetett arra is, hogy Trump állítólag azért menesztette James Comey-t, az FBI korábbi igazgatóját februárban, mert Comey nem volt hajlandó leállítani a nyomozást Flynn ellen.
Az ABC News kiemelte azt is, hogy Flynn mintegy félmillió dollárt kapott külföldi kuncsaftoktól különböző tanácsadói munkákért, illetve előadásokért. Némely munkákat Flynn nem tüntette fel a nemzetbiztonsági átvilágításokon vagy vagyonbevallásában, és azt is késve közölte, hogy cége a török kormány érdekében folytatott lobbitevékenységet.
A Fehér Ház szerint az a tény, hogy Donald Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója bűnösnek vallotta magát, csak a nyugalmazott tábornokra nézve terhelő. Az amerikai elnöki hivatal hozzátette: Flynn - az FBI előtt elhangzott - hamis tanúzása tükrözi azt, hogy hamis állításokat tett fehér házi tisztségviselőknek, ami lemondásához vezetett.
Maga Flynn közleményben tudatta: családja és az Egyesült Államok érdekében döntött úgy, hogy bűnösnek vallja magát és együttműködik a tavalyi amerikai elnökválasztásba történt állítólagos orosz beavatkozás kivizsgálásával megbízott Robert Mueller különleges ügyész hivatalával. Hozzátette: nehezen viselte azt az utóbbi hónapokban, hogy tévesen árulással vádolták, de belátja, hogy a bíróság előtt elismert tettei helytelenek voltak. "Teljes felelősséget vállalok a tetteimért" - közölte.
Putyinnal is találkozott
Robert Mueller javaslatára a múlt hónapban már vádat emeltek a mások mellett a megbuktatott Viktor Janukovics oroszbarát ukrán elnökkel összefüggésbe hozott Paul Manafort, a Trump-kampány volt igazgatója, az egyik volt munkatársa, Richard Gates és a kampány egyik volt önkéntese, George Papadopoulos külpolitikai tanácsadó ellen.
Michael Flynnt a tavalyi elnökválasztási folyamatba történt esetleges orosz beavatkozásról folyó vizsgálat egyik központi alakjaként tartják számon. Kinevezése után alig 23 nappal mondatta le őt Donald Trump, miután kiderült, találkozott és megbeszélést folytatott a Washingtonban akkreditált akkori orosz nagykövettel, de erről nem számolt be sem az elnöknek, sem Mike Pence alelnöknek.
Flynn a múltban személyesen is találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és gyakran szerepelt a Kremlhez közelinek tartott RT oroszországi székhelyű nemzetközi hírtelevízió politikai műsoraiban.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.