Brexit: Merkel kizárta a különalku lehetőségét

<p>Kizártnak tartotta Angela Merkel német kancellár kedden egy berlini sajtótájékoztatón, hogy az Európai Unió a Brexit-folyamat megindítása előtt bármilyen kérdéséről különalkut kössön Nagy-Britanniával.</p>

"Világosan elmondtam (Theresa May) brit kormányfőnek is a megbeszéléseinken, hogy először jön az 50. cikkely, aztán következnek az Európai Tanács irányelvei, majd ezt követhetik a tárgyalások, és nincs okom kételkedni abban, hogy ezt a stratégiát fogjuk követni" - fogalmazott Merkel újságírók kérdésére Joseph Muscat máltai miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján.
   

Arra a felvetésre, hogy egyes tagállamok esetleg kétoldalú megállapodásokat próbálhatnak kötni Londonnal, a német kancellár azt válaszolta: "az EU valamennyi tagállama azon az egységes véleményen van, hogy mindannyiunk érdeke az, hogy közösen tárgyaljunk".
   

Theresa May hétfőn Beata Szydlo lengyel kormányfővel folytatott megbeszélése után azt mondta: reméli, hogy gyorsan rendezni tudják a Nagy-Britanniában élő lengyelek, illetve a külföldi EU-tagállamokban letelepedett britek helyzetét. Több megfigyelő ezt úgy értelmezte, hogy London erről még a hivatalos kilépési tárgyalások előtt külön igyekezne megállapodni.
   

London úgy tervezi, hogy legkésőbb 2017 márciusának végéig bejelenti az 50. cikkely aktiválását, amellyel hivatalosan elindítja kilépési folyamatát az EU-ból.
   

A német kancellár a sajtótájékoztatón arra is kitért, hogy az EU és Törökország által márciusban megkötött menekültügyi egyezmény a felek közös érdekeit szolgálja az embercsempészet elleni küzdelemben, és felszólította Recep Tayyip Erdogan török elnököt, hogy teljesítse az abban vállalt kötelezettségeit.
   

Múlt héten az Európai Parlament (EP) azt a javaslatot tette a bizottságnak és a tagállamoknak, hogy ne folytassák a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal az országban hónapok óta folyó tömeges bebörtönzések miatt. A nem kötelező erejű, ám mégis szimbolikus értékű EP-határozatra reagálva Erdogan azzal fenyegetőzött, hogy felmondja a menekültügyi egyezményt, amely lehetővé teszi, hogy az EU visszatoloncolhassa Törökországba az illegális bevándorlókat.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?