Belgrád/Washington. A jugoszláv kormány kedd este rendkívüli ülést tartott, miután olyan hírek szivárogtak ki, hogy egy boszniai vállalat megsértve az ENSZ-embargót egy belgrádi külkereskedelmi cég közvetítésével fegyvereket adott el Iraknak.
Bosnyák–jugoszláv fegyverexport Irakba
A The New York Times szerint körvonalazódik az Irak elleni támadás terve. A haditerv készítői az iraki lakosság szimpátiájára számítanak, és arra, hogy sikeres lesz a felderítés, valamint gyorsan mozognak majd a csapatok. A tervek elkészítéséhez az amerikaiak felhasználják saját szomáliai és jugoszláviai, valamint az oroszok grozniji tapasztalatait. Az amerikai hadsereg várhatóan éjszaka indít támadást. Az USA finomítja hadműveleti terveit Bagdad elfoglalására, hogy az a lehető legkevesebb katonai veszteséggel és polgári áldozattal járjon. Bagdadot először elszigetelik, majd a célpontok gondos kiválasztásával kidöntik Szaddám Huszein hatalmának pilléreit: gyors és pontos műveletekkel megsemmisítik vagy elfoglalják a katonai és kormányzati központokat, intézményeket, a város energia- és vízellátását biztosító létesítményeket, a tévé- és rádióstúdiókat, miközben ügyelnek arra, hogy mecsetek, nagykövetségek, vöröskeresztes raktárépületek véletlenül se váljanak célpontokká. A lap szerint mindez hatékony hírszerzést, a katonai műveletek szoros összehangolását és a csapatok gyors mozgatását feltételezi, és abból indul ki, hogy a lakosság örömmel fogadja majd „felszabadítását”. Pirruszi győzelemnek bizonyulna, a Bush-kormány politikai kudarcát jelentené otthon és a térségben egyaránt, ha Bagdadot sok polgári áldozatot szedő, nagy veszteséggel járó, elhúzódó, véres utcai harcokban tudnák csak elfoglalni. (m, t)
Aziz: háború az olajért és Izraelért
Ugyancsak a New York Timesnak adott interjút Tárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes. Szerinte két oka van annak, hogy a Bush-kormány Irakot fenyegeti: a kőolaj és Izrael. Ennek bizonyítékát abban látja, hogy Washington a titkos atomfegyverkezési program beismerése ellenére nem fenyegette meg Észak-Koreát kemény fellépéssel, úgy mint Irakot. Aziz kijelentette: országa kész teljes mértékben együttműködni az ENSZ ellenőreivel, de jelezte: Bagdad nem járul hozzá ahhoz, hogy az iraki tudósokat akaratuk ellenére külföldön faggassák ki az ország feltételezett fegyverkezési programjairól. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.