Ankara. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főbiztosa szerint közel a megállapodás a NATO és az EU között egy európai gyorsreagálású erő létrehozásáról. Reményét fejezte ki, hogy sikerül e kérdésben az egyezség Törökországgal még a jövő heti prágai NATO-csúcs előtt.
Biztatás Ankarának
Ankara. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főbiztosa szerint közel a megállapodás a NATO és az EU között egy európai gyorsreagálású erő létrehozásáról. Reményét fejezte ki, hogy sikerül e kérdésben az egyezség Törökországgal még a jövő heti prágai NATO-csúcs előtt. Törökország a NATO tagjaként szeretne komoly szerepet kapni az európai haderőben, annak ellenére, hogy egyelőre nem tagja az EU-nak. Solana elmondta, olyan javaslatot vitatott meg Ankarában Recep Tayyip Erdogannal, a török választásokon győztes Igazság és Haladás (AK) pártjának vezetőjével, amely minden érintett fél számára elfogadható. Solana úgy vélekedett, ha az új török kormány olyan programot fogad el, amely esélyt ad az emberi jogok helyzetének javulására, és előrelépés történik a ciprusi kérdésben is, Ankara reménykedhet abban, hogy a csatlakozási törekvései meghallgatásra találnak a decemberi koppenhágai EU-csúcson. Törökország ugyanis sérelmezi, hogy mindeddig nem tűzték ki csatlakozási tárgyalásainak kezdő időpontját. Ami a ciprusi problémát illeti, Solana annak a véleményének adott hangot, hogy Kofi Annan ENSZ-főtitkár ciprusi béketervével, amely konföderációs megoldást irányoz elő a 28 éve megosztott szigetországnak, „40 nap több mint elegendő” a rendezéshez. A koppenhágai tanácskozás hivatott dönteni Ciprus 2004-es EU-csatlakozásáról. Az Anatolia hírügynökség közlése szerint Erdogan ma Észak-Ciprusra utazik. A Rauf Denktas vezette szakadár Észak-Ciprusi Török Köztársaságot csak Ankara ismeri el.
Ahmet Necdet Sezer államfő állítólag ma ad kormányalakítási megbízást az AK miniszterelnök-jelöltjének. Az AFP szerint erre a legesélyesebb Abdullah Gül, Erdogan legközelebbi munkatársa.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.