<p>Berlinbe érkeztek szombaton éjfél előtt a kelet-ukrajnai oroszbarát szeparatisták által a nap folyamán szabadon bocsátott EBESZ-megfigyelők, majd a cseh, a lengyel és a dán továbbutazott hazájába.</p>
Berlinbe érkeztek a szabadon engedett EBESZ-megfigyelők
Egyikük, egy lengyel tiszt cáfolta a szlovjanszki szakadárok vezetőjének, Vjacseszlav Ponomarjovnak azt az állítását, hogy vendégként bántak velük. "Aligha érezheti magát valaki vendégnek, ha egész nap gépfegyveres katonák őrzik" - nyilatkozta a német televíziónak a Krzysztof Kobielski őrnagy. Az őrnagy elmondta, hogy csak a kora reggeli órákban értesültek várható szabadon bocsátásukról. Utalt arra, hogy szinte teljesen elvágták őket a külvilágtól, és semmilyen információhoz nem jutottak hozzá.
A megfigyelők hétfős, magas rangú katonatisztekből álló csoportja - négy német, egy cseh, egy lengyel és egy dán férfi - Donyeckből érkezett a berlini Tegel repülőtérre, ahol a német, a cseh és a dán védelmi miniszter fogadta őket. Ursula von der Leyen német védelmi miniszter rövid nyilatkozatában arról tájékoztatott, hogy valamennyien sértetlenek. A miniszter köszönetét fejezte ki az EBESZ-megfigyelők szabadon bocsátásához vezető nemzetközi együttműködésért, és úgy vélekedett, hogy ez az együttműködés különösen az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet keretein belül működött jól.
Josef Prerovsky cseh alezredes Berlinből már Prágába érkezve vasárnap hajnalban kijelentette: az EBESZ megfigyelők szabadon engedése a bizonyíték arra, hogy vészhelyzetben jól működik az Európai Unió és a NATO közötti együttműködés. Prerovsky főként Berlint dicsérte a tárgyalásokban vállalt szerepéért. Elmondta, hogy elrablóik nem bántották és nem éheztették őket. "Gondolkodtunk azon, hogy megszökünk", de azután letettünk erről, mert úgy gondoltuk, hogy egy fegyveresektől hemzsegő városban nem jutna messzire egy ilyen viszonylag nagy csoport - tette hozzá.
Elomondta, hogy a szakadárok elvették minden személyes értéktárgyukat és számítógépüket, és nem adták vissza. Az alezredes megjegyezte, hogy katonai pályafutása során soha korábban nem volt ehhez hasonló helyzetben. Fogva tartásuk alatt a megfigyelőknek három esetben volt halálfélelmük: először, amikor a szakadárok megkötözték, és mintegy nyolc óra hosszára egy pincébe zárták őket, másodszor, amikor szombaton felvitték őket egy emeletre, és közölték velük, hogy élő pajzsként fogják őket használni, ha az ukrán biztonsági erők megostromolják Szlovjanszkot, harmadszor pedig, amikor szombat este tűzpárbaj tört ki a környéken, és két óra hosszáig tartott a lövöldözés - sorolta. Prerovsky köszönetet mondott az EBESZ-nek is azért az erőfeszítésért, amelyet szabadon engedésük érdekében tett. Elmondta, hogy Szlovjanszk környékén nem láttak egyetlen orosz reguláris katonai egységet sem. Olyan veteránokat láttak, akik valószínűleg megjárták Csecsenföldet, és felbérelték őket arra, hogy Kelet-Ukrajnába menjenek.
Az alezredest már Berlinben váró Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter a prágai repülőtéren nyilatkozva kijelentette: biztos abban, hogy Oroszország keze benne van a kelet-ukrajnai eseményekben. "Új jelenség, egy hivatásosok által vívott polgárháború tanúi vagyunk. Oroszország nyilvánvaló célja, hogy megakadályozza az Ukrajnában május 25-ére kiírt elnökválasztást, és nem zárható ki, hogy ez sikerül neki" - mondta a miniszter. A megfigyelők kijutását Szlovjanszkból Vlagyimir Lukin, az orosz elnök térségbeli különmegbízottja szavatolta, miután a szabadon bocsátás kieszközléséhez az utolsó napokban Moszkva is támogatást ígért. Ursula von der Leyen a különmegbízottnak is köszönetet mondott közreműködéséért.
A csoport tagjait, valamint öt ukrán segítőjüket több mint egy héten keresztül tartották fogva a szlovjanszki szeparatisták. Egy svéd megfigyelőt betegsége miatt korábban elengedtek. A nemzetközi megfigyelők vezetője, Axel Schneider ezredes érkezésükkor arról számolt be, hogy egy nappal korábban a szlovjanszki harcok miatt még veszélyes helyzetben voltak, és utalt arra is, hogy a fenyegetettség napról napra növekedett. Kiemelte, hogy az állandó feszültség ellenére a csoport tagjai között az összetartás rendkívül erős és fegyelmezett volt, ami segített a nehéz napok átvészelésében. A megfigyelőkkel együtt fogva tartott öt ukránt a Bundeswehr repülőgépén Kijevbe szállították.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.