<p>Üdvözölte a német kormány Barack Obama nukleáris leszerelési kezdeményezéseit, az ellenzéki pártok ugyanakkor a még Németországban lévő amerikai atomfegyverek kivonására szólítottak fel.</p>
Berlin üdvözli Obama leszerelési tervét
Angela Merkel kancellár álláspontját ismertetve a kormány képviselője hétfői nyilatkozatában úgy ítélte meg, hogy az amerikai elnök előző napi prágai beszédében elhangzott, a nukleáris fegyverzetellenőrzés, illetve leszerelés előmozdítását célzó javaslatok egybeesnek a német törekvésekkel. A német kormány - mint utalt rá - az elmúlt hónapokban több alkalommal is sürgette mind a nukleáris, mind a hagyományos leszerelést célzó nemzetközi tárgyalások felújítását. A kancellár épp ezért Obama javaslatait rendkívül fontos jelzésnek tekinti, s külön üdvözli, hogy az Egyesült Államok és Oroszország felújítja az új megállapodást célzó START-tárgyalásokat - utalt rá a kormány képviselője.
Külön nyilatkozatban támogatta az amerikai elnök javaslatait a német külügyminiszter is. Frank-Walter Steinmeier a ZDF közszolgálati televíziónak kijelentette: Obama beszéde egyértelmű jelzés volt arra, hogy az új amerikai kormány az atomleszerelés előmozdítása mellett foglalt állást. Merkelhez hasonlóan a külügyminiszter is üdvözölte, hogy az Egyesült Államok még ebben az évben meg kíván állapodni Oroszországgal a nukleáris robbanófejek számának csökkentéséről.
Az Egyesült Államok elnökének leszerelési kezdeményezései után az ellenzéki pártok ugyanakkor a még Németországban lévő amerikai atomfegyverek kivonására szólítottak fel. Guido Westerwelle, a liberális FDP elnöke üdvözölte ugyan Obama javaslatait, de sürgette a német kormányt, hogy kezdjen tárgyalásokat az Egyesült Államokkal az ország területén a második világháborút követően, a hidegháború időszakában elhelyezett amerikai nukleáris robbanófejek kivonásáról. Hasonlóan foglalt állást a Baloldal pártja is.
Egybehangzóan üdvözölte Obama javaslatait a német sajtó. A Handelsblatt kommentárjában ugyanakkor úgy vélte, hogy egy valóban atomfegyvermentes világ mégis illúzió marad. Az egyetlen szuperhatalomnak számító Egyesült Államok elnöke semmiképp nem kívánja országát lefegyverezni - állította a német üzleti-politikai napilap, hozzátéve, hogy Obama nem pacifista, hanem realista.
Hasonlóan vélekedett kommentárjában a Financial Times Deutschland is. Az újság szerint a cseh fővárosban Obama egy atomfegyverek nélküli világ nagy vízióját vázolta fel, ami mindenképp forradalminak számít egy amerikai elnök részéről.
A lap szerint ugyanakkor kezdeményezéseivel Obama - elődjeitől eltérően - mindenképp erkölcsi tőkét teremtett magának ahhoz, hogy nyomást gyakoroljon, sőt megbüntesse azokat a "szereplőket", akik megsértik a szabályokat, s a leginkább veszélyeztetik a nemzetközi biztonságot. S mindezt, mint például Észak-Korea a nemzetközi tiltakozásokat, illetve az ENSZ határozatait figyelmen kívül hagyó újabb "rakétajátékával", mindeddig büntetlenül tették.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.