Egy ideje már érezhető volt, hogy az Európai Unióba érkező ukrán gabona egyre nagyobb feszültséget kelt Közép-Európában, de a múlt héten annyira elmérgesedett a helyzet, hogy amúgy az Ukrajna legfontosabb szövetségesei közé tartozó Lengyelország ideiglenesen betiltotta az ukrán gabona behozatalát. Az importtilalomhoz gyorsan csatlakozott Magyarország is, és szerdától már Szlovákiába sem lehet behozni ukrán gabonát és egy sor más mezőgazdasági terméket. Ezek a döntések jelentősen megnehezítik az ukrán gazdák helyzetét, Lengyelország még az ukrán gabona tranzitját is leállította.
Az ukrán gabona galibája
Amikor tavaly az orosz erők lezárták az ukrán gabona fekete-tengeri exportútját, Ukrajna európai szövetségesei készségesen próbáltak ennek alternatív szállítási útvonalakat találni. Az ukrán gabona tradicionális vevőköre ugyanis Európán kívül volt, ezért a közép-európai uniós tagországok egyaránt próbáltak meg segíteni az ukrán mezőgazdaságnak és az ukrán búzára váró fejlődő országoknak. A létrehozott szolidaritási sávok azonban nem teljesen az elképzelések szerint működtek, az Ukrajnából behozott vámmentes gabona egyre nagyobb része nem ment tovább a fejlődő országokba, helyette Közép-Európában került piacra. Az olcsó ukrán gabona letörte a piaci árakat Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában is, ami nagy károkat okozott a helyi termelőknek. Március végén ezért hat közép-európai EU-tagország miniszerelnöke közösen írt levelet az Európai Bizottságnak az ukrán gabona ügyében, uniós szintű fellépést sürgetve.
Mivel ez nem érkezett meg, a lengyel gazdák egyre növekvő elégedetlenségének köszönhetően a lengyel kormány lépéskényszerbe került, és kénytelen volt betiltani az ukrán gabona és több más, Ukrajnából származó mezőgazdasági termék behozatalát. A lengyel kormány döntése miatt viszont Magyarország és Szlovákia került döntéskényszerbe, mert félő volt, hogy a Lengyelországba már bejutni képtelen mezőgazdasági termékek ezekben az országokban kötnek ki. Mindkét ország kormánya ezért gyorsan csatlakozott az exporttilalomhoz, mely a jelenlegi állapotok szerint június végéig tart majd.
Az Európai Bizottság hétfőn élesen fellépett a közép-európai országok magánakciója ellen, mert a kereskedelempolitika az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik. Ez azt jelenti, hogy az unió belső piacának védelmét az Európai Bizottság biztosítja be uniós szintű eszközökkel. Másképpen megfogalmazva: az uniós tagországoknak nincs jogkörük arra, hogy egyoldalú importkorlátozásokat vezessenek be. Az érintett országok azonban arra hivatkoznak, hogy az uniós szintű folyamatok lassúsága miatt voltak kénytelenek az importkorlátozásokat bevezetni, melyek addig maradnak életben, amíg meg nem születnek az uniós szintű eszközök az uniós gabonapiac védelmére.
A mezőgazdaság minden országban a legérzékenyebb politikai témák közé tartozik, mely képes lehet akár a parlamenti választások kimenetének befolyásolására is. Ez a motívum elsősorban Szlovákiában jelent meg, hiszen minden nappal közelebb kerülünk a szeptemberi előre hozott parlamenti választáshoz. Az ellenzék az ukrán gabonából erős politikai témát kovácsolt, kihasználva azt, hogy Szlovákiában a megengedett határokat meghaladó peszticidmaradvány-szennyeződést találtak a gabonában. A politikai jövőjükért küzdő kormánypártok ezért kénytelenek voltak valamit tenni, és ennek eredménye a ma hatályba lépő importstop. Tény, hogy a szlovák gazdákat is negatívan érintette a szlovák piacra érkező ukrán gabona, de az egyoldalú importstop nemcsak az említett uniós szabályokkal ellentétes, hanem rontja az Ukrajnával való kétoldalú kapcsolatokat is, mivel Szlovákia eddig Ukrajna legszorosabb szövetségesei közé tartozott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.