A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szakemberei befejezték munkájukat a vélelmezett vegyi támadás helyszínén, a Damaszkusz külvárosi térségéhez tartozó kelet-gútai Dúma városában - közölte pénteken Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz katonai tárca szóvivője újságírókkal.
Az OPCW befejezte munkáját a vegyi támadás helyszínén, Dúmában
"A szíriai Dúma városában befejezte munkáját a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet szakértői csoportja, amely a kormányerők április 7-i állítólagos vegyi támadásáról szóló információkat ellenőrzött" - mondta Konasenkov. "Jelenleg az OPCW bizottságának jelentését várjuk a szervezet szakértőinek Dúmában elvégzett munkája eredményének összegzésével" - tette hozzá a vezérőrnagy.
Konasenkov szerint a szakértőknek teljes körű és akadálytalan hozzáférést engedtek minden őket érdeklő városrészhez, épülethez és helységhez, ahol tetszőleges ideig dolgozhattak, miközben az orosz katonai rendőrség felelt biztonságukért.
Az orosz vezérőrnagy elmondta: az OPCW szakértői a városban a feltételezett vegyi támadás helyszínén két lakásban vettek mintákat, s meglátogatták a "terroristák" laboratóriumát, illetve vegyi anyag raktárát is. Damaszkusz és szövetségese Moszkva is egyaránt terroristáknak nevezi a Bassár el-Aszad elnök ellenzékéhez tartozó fegyveres csoportokat, amelyek közül korábban egyesek Dúmát is ellenőrizték a kelet-gútai térségben
Konasenkov hozzátette, hogy a nyomozók meglátogatták a dúmai kórházat, megkérdezték a helyi lakosokat, valamint a Fehérsisakosok szervezetének tagjai által megrendezett videó szereplőit is a történtekkel összefüggésben. Moszkva az ellenzékiek uralta területeken tevékenykedő mentőszervezetet vádolja a provokáció megrendezésével.
Egy névtelenséget kérő diplomáciai tisztségviselő a nap folyamán közölte, hogy a szakértői csoport csütörtök este érkezett vissza Hollandiába Szíriából, ahová delegációjuk április 14-én érkezett.
A szakemberek a feltételezett vegyifegyver-támadás két helyszínét is megvizsgálták, mintákat vettek, amelyeket most a szervezet hollandiai laboratóriumában fognak kielemezni, s később továbbítják majd ezeket az OPCW-tagok nemzeti kutatóintézeteihez - mondta az illetékes. Hozzáfűzte: a teszteredményekre rendszerint három-négy héten belül lehet számítani. Az OPCW-nek ugyanakkor nem feladata, hogy megállapítsa, kit terhel a felelősség a feltételezett támadásért.
A tisztségviselő szerint az OPCW szakértői mintát vettek azokból a helyszínen talált - vélhetően mérgező anyagokat tartalmazott - konténerekből is, amelyeket feltehetően repülőgépekről vagy helikopterekről dobtak le.
Április 26-án az OPCW orosz delegációja olyan szemtanúkat mutatott be Hágában, akik állítása szerint ott voltak az április 7-ei dúmai vélelmezett vegyifegyver-támadásnál. Az orosz küldöttség szerint az, hogy épségben vannak, azt jelenti, hogy nem vetettek be vegyi fegyvert a szíriai településen, s a támadást szíriai ellenzéki fegyveres csoportok "rendezték meg". Az OPCW brit és francia képviselője "szemfényvesztésnek" minősítette a tájékoztatót. Az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Franciaország, Németország mellett más államok is közös közleményükben aláhúzták, hogy az eddig gyűjtött adatok egyértelműen azt az elméletüket támasztja alá, hogy vegyi fegyvereket használtak Dúmában.
Washington és szövetségesei emellett Damaszkuszt vádolják a vegyi támadás végrehajtásával. Az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia megtorlásul precíziós légicsapásokat mért több szíriai katonai célpontra. Az Aszad elnök vezette kormány és szövetségese, Oroszország visszautasította a vegyifegyver-támadásról szóló állításokat, és pártatlan vizsgálatot sürgetett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.