<div>Jóváhagyta az iráni parlament kedden azt a megállapodást, amelyet az ország az úgynevezett hatokkal (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjával és Németországgal) kötött júliusban Teherán atomprogramjáról - jelentette az IRNA hivatalos hírügynökség.</div><div> </div>
Az iráni parlament jóváhagyta a nukleáris megállapodást
Teherán |
A megállapodást a jelen lévő 250 képviselőből 161 támogatta, 59 ellene szavazott, 13 pedig tartózkodott. A jóváhagyó határozatban a képviselők kikötötték, hogy a nemzetközi megfigyelők csak korlátozott mértékben ellenőrizhetik az iráni katonai létesítményeket. Ezenkívül Irán fenntartja magának a jogot, hogy felmondja a megállapodást, ha a nagyhatalmak - az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország - nem oldanák fel a büntetőintézkedéseket, amelyek a megállapodás részét képezik, vagy ha újabbakat vezetnének be az ország ellen. Irán azt vállalta a megállapodásban, hogy nem törekszik atomfegyver birtokába jutni, és polgári célú atomprogramját is korlátozza. Ali Hamenei ajatolláh, az Iráni Iszlám Köztársaság legfőbb politika és vallási vezetője, akinek jogában áll a végső döntést meghozni az országnak gazdasági és pénzügyi előnyökkel járó egyezményekről, korábban azt közölte, hogy a törvényhozásra bízza a megállapodás jóváhagyását vagy elvetését, a parlamenti döntést nem fogja felülbírálni. A parlamentben a megállapodást eredetileg ellenző konzervatívok vannak többségben, mégis azért szavazta meg a törvényhozás, mert sok konzervatív képviselő figyelembe vette, hogy Hamenei nem ellenzi az alkut. A konzervatívok kezdetben azért ellenkeztek, mert úgy gondolták, hogy a nagyhatalmaknak előnyösebb a dokumentum, mint Iránnak. A megállapodás parlament általi jóváhagyását azonban alkotmányossági szempontból meg kell vizsgálnia a hat vallási és hat világi jogtudósból álló Őrök Tanácsának, és ez a testület visszaküldheti a határozatot alaposabb megvitatás céljából. Ha azonban Irán végleg jóváhagyja a megállapodást, akkor már semmi akadálya nincs annak, hogy minden részes ország törvénybe iktassa. Az amerikai szenátus demokrata párti tagjai szeptember közepén meggátolták a megállapodás elvetéséről szóló republikánus indítvány napirendre tűzését. Ezzel a demokrata párti szenátorok biztosították, hogy elnöki vétó alkalmazása nélkül is életbe léphessen a július 14-én Bécsben megkötött atomalku. A washingtoni kormányzat már meg is kezdte a megállapodás végrehajtását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.