<p>Az Európai Bizottság javasolja Magyar Bálintot az Európai Innovációs és Technológiai Intézet Irányító Testületébe, nem pedig valamely kormányzati szerv - tudatta a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter az MTI-vel szombaton.</p>
Az Európai Bizottság javasolja Magyar Bálintot az ETI-be
"...az Európai Bizottság magyar jelöltet is javasol az intézet 18 tagból álló Irányító Testületébe.(...) Magyar Bálintot is javasolja az a négytagú független jelölőbizottság a testületbe, amelynek tagjait Jose Manuel Barosso, az Európai Bizottság elnöke és Ján Figel oktatási biztos közösen kérte fel (...)" - tartalmazza Molnár Károly közleménye.
A felsőoktatás, a kutatás, illetve az üzleti élet területéről jövő legalkalmasabb jelöltek kiválasztása érdekében az Európai Bizottság a szigorú szakmai kritériumok meghatározása mellett a lehető legnagyobb átláthatóságot biztosította a jelöltállítás folyamatának és a 18 javasolt személy kiválasztásának.
A 18 tagú irányító testületbe bármelyik uniós tagállamban működő szervezet jelölhetett személyeket. A független jelölőbizottság csaknem 200 jelöltből tett javaslatot a 18 személyre.
Magyarország sikere, hogy Magyar Bálint - akit nem a magyar kormányzat jelölt - bekerült a 18 javasolt személy közé - tartalmazza a közlemény, amely szerint a volt oktatási miniszter rátermettségét egyértelműen igazolja az egységes európai felsőoktatási rendszerbe való bekapcsolódás érdekében végzett munkája, az innovációs törvény megalkotása, az Innovációs Alap és a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal létrehozása, valamint az Európai Unióban szerzett szakmai elismerés is.
A 18 tagú testület tagjait az Európai Bizottság nevezi ki az Európai Parlament és az Európai Tanács tájékoztatása után.
A Szabad Demokraták Szövetsége szombaton közleményben reagált az ügy kapcsán még pénteken kiadott Fidesz-közleményre, amelyben Németh Zsolt, a párt külügyi kabinetének vezetője úgy fogalmazott, hogy az Európai Innovációs és Technológiai Intézetet nem bukott miniszterek kádertemetőjének, illetve nem a kisebbségi kormány szavazatvásárlási terepének kell használni.
Az SZDSZ kommünikéje szerint Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője nem tudja, vagy nem akarja tudni, hogy Magyar Bálintot több magyarországi jelölt közül egy független bizottság választotta be az intézet igazgatótanácsába. Kifejezetten azért történt ez így, hogy az igazgatótanácsi helyek sorsa ne politikai befolyásra, a tagállamok kormányainak nyomására és alkujában dőljön el.
Ennek magyarázata lehet - ha ezt nehéz is elfogadni Németh Zsoltnak -, hogy Magyar Bálint 6 éves miniszteri tevékenységével a nemzetközi oktatáspolitika elismert szereplőjévé vált, és nem csak a magyar felsőoktatás európai felzárkózásáért tett intézkedéseivel - áll az SZDSZ közleményében.
Magyar Bálint minisztersége alatt, 2003-ban született meg többek között a rendszerváltás óta várt innovációs törvény, majd ennek nyomán alakult 2004-ben a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, visszaadva a kutatásfejlesztés függetlenségét, melyet korábban éppen a Fidesz-kormány számolt fel.
Sajátos, hogy a magyar tudományos élet nevében az a Fidesz szólal meg most, amely felszámolta a Magyar Bálint által kezdeményezett, a tudományos életben komoly presztízst jelentő, és 2000 magyar kutatónak jelentős anyagi és erkölcsi megbecsülést nyújtó Széchenyi Professzori Ösztöndíj programot. A Szabad Demokraták Szövetsége büszke arra, hogy olyan oktatási minisztert adott Magyarországnak 6 évre, akinek oktatási és a kutatás-fejlesztésben végzett szervező munkáját Európában nagyra értékelik. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.