<p>Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár üdvözölte szerdán a hadászati támadó fegyverek korlátozásáról és csökkentéséről szóló START-szerződés amerikai szenátus általi ratifikálását, ami szerinte arról tanúskodik, hogy Washington egyértelműen és határozottan támogatja a nukleáris leszerelést.</p>
Az ENSZ-főtitkár üdvözölte a START-szerződés amerikai ratifikálását
"A főtitkár meggyőződése, hogy ezzel az Egyesült Államok hozzájárul annak a dinamikának a fenntartásához, amelyet csak nehezen tudtak megteremteni az utóbbi években a nukleáris leszerelés terén. Reméli, hogy az Egyesült Államok és Oroszország termékennyé teszi ezt a dinamikát, és továbbra is elkötelezetten meghozza a nukleáris fegyverkészletük csökkentéséhez szükséges intézkedéseket. A főtitkár sürgeti a szerződés életbe lépést" - közölte Ban Ki Mun szóvivője.
Az egyezmény értelmében az amerikai és az orosz hadászati nukleáris arzenál robbanótölteteinek száma 1550-re, a hordozóeszközök száma pedig 700-ra csökken a jóváhagyás után. Az új START életbe lépése nyomán újrakezdődhet a két fél katonai nukleáris létesítményeinek kölcsönös ellenőrzése, ami az előző szerződés múlt decemberi lejárta után abbamaradt.
Barack Obama amerikai elnök nem sokkal a szenátusi szavazás után a világnak küldött "erőteljes üzenetnek" minősítette az új START jóváhagyását, amely egyebek mellett lehetővé teszi, hogy a felek megbízzanak egymásban, de ellenőrizzék is egymást.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig Moszkvában így reagált: "A szerződés nem csupán elősegíti az Oroszországi Föderáció és az Egyesült Államok biztonságának megszilárdulását, hanem kedvező hatással lesz a nemzetközi stabilitás és biztonság egészére. Mivel a szerződést az egyenjogúság, a paritás, a felek
egyenlő és megoszthatatlan biztonságának elvére épül, a későbbi hasonló megállapodások arany etalonját is jelenti egyben". Hozzátette azonban, hogy az amerikai szenátus által elfogadott vonatkozó határozat "bonyolult, sokrétű dokumentum, amely elmélyült tanulmányozást igényel", s mivel a jelek szerint a szerződés szövege az utóbbi időben bizonyos "evolúción" ment át, ezért az orosz parlament felsőházának bizonyos időre lesz szüksége a ratifikálásához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.