A Szudánba irányuló fegyverszállítások azonnali leállítását sürgette pénteken az ENSZ-főtitkár, aláhúzva, hogy „Afrikában példa nélküli humanitárius válság alakult ki” a harcok sújtotta országban.
Az ENSZ-főtitkár a fegyverszállítások azonnali leállítását sürgette Szudánban
![guterres k](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2023-09/italy_un_food_summit532873974478.jpg.webp?itok=m6tfRAd_)
„Védelmet kell nyújtani a civileknek, biztosítani kell a humanitárius segélyek bejutását és le kell állítani a fegyverek beáramlását” – szögezte le António Guterres Addisz-Abebában, a szudáni humanitárius helyzettel foglalkozó, Etiópia és az Afrikai Unió (AU) által szervezett konferencián.
Az eseményen felszólalt Moussa Faki Mahmat, az AU elnöke is, aki tűzszünetre szólította fel a szemben állókat.
Az Egyesült Arab Emírségek delegációja a közelgő ramadánra emlékeztetett, és humanitárius fegyvernyugvást sürgetett az egy hónapon át tartó iszlám böjti hónap idejére.
„Túl régóta tart már ez a háború, túl sok emberéletbe került és rettenetes szenvedést hozott” – szögezte le a sajtónak Rím al-Hásimi, az emírségek nemzetközi együttműködésért felelős államminisztere, hozzátéve, hogy Abu-Dzabi további 200 millió dollár humanitárius segélyt szándékozik küldeni Szudánba.
Etiópia, a konferencia házigazdája 15 millió dollárt, Kenya pedig egymillió dollárt ígért hasonló célokra.
Szudánban 2023 áprilisa óta folynak harcok az Abdel Fattáh al-Burhán vezette szudáni hadsereg, valamint a Mohamed Hamdan Dagalo tábornok irányítása alatt álló kormányellenes félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) és arab szövetségesei között. A konfliktusban tízezrek haltak meg, milliók menekültek el otthonukból és a lakosság felét éhínség sújtja.
A szudáni kormány azt veti az Egyesült Arab Emírségek szemére, hogy a többi között fegyverekkel is támogatja a félkatonai egységeket. A vádat mind Abu-Dzabi, mind pedig az RSF visszautasította. ENSZ-szakértők tavaly azt közölték, az RSF-hez a fegyverek vélhetően a szomszédos Csádon, illetve Líbián és Dél-Szudánon keresztül jutnak.
Mindeközben a Burhán vezette Átmeneti Tanács Egyiptom szoros szövetségese.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.