Elutasította az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn éjjel a gázai helyzet megoldására tett orosz javaslatot, amely elítélte a polgári lakosság elleni erőszakot és terrort, de nem tett említést a Hamász terrortámadásáról, amelynek 1300 halálos áldozata volt Izraelben.
Az ENSZ BT elutasította az orosz megoldási javaslatot Gázáról, amely nem tett említést a Hamász terrortámadásáról
A szavazáson csak Kína, az Egyesült Arab Emirátusok, Mozambik és Gabon támogatta az orosz javaslatot. Négy ország, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Japán ellenezte, a többi hat ország pedig tartózkodott.
A 15 tagú Biztonsági Tanácsban a javaslat elfogadásához legalább kilenc igen szavazatra lett volna szükség.
A Biztonság Tanácsnak, amelynek feladata a nemzetközi béke és biztonság fenntartása, mindeddig nem sikerült válaszolnia a Hamász Izrael elleni október 7-i terrortámadására, és a válaszul Izraelből indított megtorló légicsapásokra, valamint arra, hogy a Gáza ellen tervezett katonai művelet előtt elrendelték a Gáza északi részén élő polgári lakosság evakuálását.
Barbara Woodward, Nagy-Britannia ENSZ-nagykövete „lelkiismeretlenségnek" nevezte, hogy a BT nem válaszol az Izrael elleni eddigi legsúlyosabb terrortámadásra. Mint hozzátette: az orosz megoldás elutasítása után a brazil javaslatot tárgyalják meg, amely szintén határozottan elítéli a polgári lakosság elleni erőszakot és a terrorizmus minden formáját, de egyúttal elutasítja és elítéli a Hamász október 7-én kezdődött szörnyű terrortámadásait is.
Egyelőre nem közölték, hogy a tanács mikor szavaz a brazil javaslatról.
A szavazás előtt Vaszilij Nyebenzja orosz ENSZ-nagykövet az orosz javaslat támogatását sürgette, és ismételten elítélte polgári lakosok megölését Izraelben és Gázában. A szavazás kudarcáért pedig a „nyugati blokk országainak önző szándékait" tette felelőssé.
Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet azonban rámutatott: Oroszország azzal, hogy elmulasztotta elítélni a Hamászt, egy ártatlan civileket gyilkoló terrorista csoportot fedez. Hozzátette: a Hamász akciói vezettek a Gázában kialakult humanitárius válsághoz. A nagykövet felszólította a tanácsot és a nemzetközi közösséget, hogy nyújtsanak segítséget a gázai humanitárius válság megoldásában, ítéljék el a Hamászt, és ismerjék el Izrael jogát az önvédelemre.
Maria Luiza Ribeiro Viotti brazil ENSZ-nagykövet „humanitárius szünetre" tett javaslatot amellett, hogy elítélte a Hamászt és a polgári lakosság elleni minden erőszakot és terrorista cselekményt.
Az orosz nagykövet korábban két kiegészítés megszavazását vetette fel a brazil javaslathoz. Az egyik „azonnali, tartós és teljes mértékben tiszteletben tartott tűzszünetet" sürgetett, a másik pedig egyaránt elítélné a civilek elleni támadásokat, és a Gázai övezetben lévő polgári célpontok elleni támadásokat.
Gilad Erdan izraeli ENSZ-nagykövet hangsúlyozta, hogy a Hamász terrortámadásával a világ a II. világháború után a zsidók kiirtására tett újabb kísérletnek lett tanúja. Hozzátette: a Hamász nem áll le, amíg Izraelt el nem pusztítja, ezért „Izraelnek kell először a Hamászt elpusztítania" az önfenntartás érdekében.
Erdan leszögezte, hogy „Izrael mentőakciót folytat" a Hamász által fogva tartott túszok kiszabadítására, „jövője megmentése" érdekében, és azért, hogy "megmentse a gázaiakat kegyetlen zsarnokaiktól".
Rijád Manszúr palesztin ENSZ-nagykövet Izrael Gáza elleni támadását „ártatlan civilek elleni mészárlásnak" nevezte, és hangsúlyozta, hogy a palesztin életek is fontosak. Mint mondta: „senki ne ringassa magát abba az illúzióba, hogy több palesztin megölése nagyobb biztonságot nyújthat valaha is Izraelnek".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.