New York/Jeruzsálem/Rámalláh. Az USA megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsában tegnap hajnalban – helyi idő szerint kedden este – az izraeli biztonsági kerítés építését elítélő határozattervezetet. Ez volt a 78. alkalom, hogy az USA megakadályozta egy Izraelt elítélő határozattervezet elfogadását. A Szíria által benyújtott tervezet a nemzetközi jog értelmében törvénytelennek minősítette a biztonsági kerítést és az építkezés leállítását követelte. Ellenezte továbbá zsidó telepek létrehozását a megszállt területeken, valamint földterületek elkobzását és tényleges annektálását. A határozattervezetet tíz BT-tag támogatta, négyen tartózkodtak. Washington szeptember 16-án vétózott meg egy másik határozattervezetet, amely azt követelte, hogy Izrael mondjon le Jasszer Arafat palesztin vezető kiutasításáról. A palesztin ENSZ-képviselő bírálta Amerikát a vétóért. Nászir al-Kidva úgy vélekedett: azzal, hogy az USA egy hónapon belül másodszor élt vétójogával, erősen kétségessé teszi, hogy Washington közvetítőként szerepet játszhat a közel-keleti békefolyamatban. Értelmetlennek nevezte, hogy valaki úgy ítélje el a Haifában a közelmúltban elkövetett robbantást, hogy nem teszi meg ugyanezt a Rafahban történtekkel kapcsolatban. Haifában október 4-én egy palesztin öngyilkos merényletet hajtott végre egy étteremben 19 személy életét kioltva. A Gázai övezetben lévő palesztin városba pedig a múlt héten izraeli csapatok vonultak be, azzal az indokkal, hogy ott fegyvercsempészésre használt alagutakat rombolnak le. A műveletben nyolc palesztin vesztette életét. Al-Kidva mindebből azt szűrte le, hogy aki elítéli az öngyilkos merényleteket, az ne hagyja szó nélkül hagyja a háborús bűnöket sem. John Negroponte amerikai nagykövet a szavazás után kifejtette: kiegyensúlyozatlan a Szíria által előterjesztett dokumentum, mert nem jelölt meg újabb célokat a béke és biztonság megteremtése érdekében. Hiányolta, hogy a határozattervezet nem nevezte meg név szerint azokat a csoportokat, amelyek felelősek a Haifában végrehajtott robbantásért. Az amerikai nagykövet szerint e feltételek teljesülése esetén el lehetett volna kerülni a vétót. Az általa említett feltételek viszont a palesztinok számára voltak elfogadhatatlanok – utalt rá a Reuters brit hírügynökség.
Száeb Erekát palesztin főtárgyaló az AFP hírügynökségnek a Palesztin Hatóság nevében nyilatkozva tegnap leszögezte: az amerikai vétó zöld jelzést ad Izraelnek ahhoz, hogy folytassa a kerítés, valamint a zsidó telepek építését a Jordán folyó nyugati partján fekvő palesztin önrendelkezésű területen. Izrael biztatónak nevezte, hogy több európai ország, köztük Nagy-Britannia és Németország is tartózkodott a szavazáson. Mint fogalmazott, ez pozitív irányú változást jelez.
A jövő év közepén valószínűleg megrendezik a már többször elhalasztott elnök- és parlamenti választásokat a palesztin területeken. A palesztin kormány a 2004. júniusi időpontot szorgalmazza – közölte Száeb Erekát, az Izraellel folytatott tárgyalások minisztere. A választásokat eredetileg idén januárban kellett volna megtartani, de meghatározatlan időre elhalasztották. Akkoriban úgy indokolták, hogy izraeli megszállás alatt nem lehet szabad választásokat tartani.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.