Az amerikai nagykövet is életét vesztette a bengázi támadásban

Tripoli/Isztambul/Bengázi |

<p>Az Egyesült Államok líbiai nagykövete is életét vesztette a kelet-líbiai Bengáziban lévő amerikai konzulátus elleni kedd esti támadásban - közölte szerdán a francia hírügynökséggel a líbiai belügyminiszter-helyettes.</p>

Vanisz es-Saref elmondta, hogy Christopher Stevens misszióvezető mellett a bengázi konzulátus három másik amerikai munkatársa halt meg, miután szélsőséges iszlamista fegyveresek rakétatámadást hajtottak végre a képviselet ellen. Stevens halálát Musztafa Abu Sagúr líbiai miniszterelnök-helyettes megerősítette. Az al-Dzsazíra katari arab hírtelevízió értesülése szerint a nagykövet füstmérgezésben halt meg.

Mohamed Magarif, az Általános Nemzeti Kongresszus (parlament) elnöke, ideiglenes államfő bocsánatot kért a történtekért az Egyesült Államoktól. A líbiai parlamenti képviselők egy közös nyilatkozatban élesen elítélték a támadást. "Ez gyáva bűncselekmény volt" - hangsúlyozták, hozzátéve, hogy az elkövetőknek bíróság előtt kell felelniük tettükért.

Az amerikai külügyminisztérium az incidenst követően csak egy halálos áldozatról számolt be. Hillary Clinton külügyminiszter közölte, hogy a bengázi halott a külügyminisztérium munkatársa volt. Az amerikai külügyminiszter nyilatkozatában hangsúlyozta: elítéli a támadást, és felszólította Mohamed Magarif líbiai államfőt, hogy tegyen meg mindent a Líbiában tartózkodó amerikaiak védelmére.

Először az al-Arabíja arab hírtelevízió számolt be arról, hogy iszlám fegyveresek páncélöklökkel lőtték a bengázi épületet, és megpróbálták felgyújtani azt. Az iszlám szélsőségesek és a konzulátust védő biztonságiak között tűzharc tört ki.

Az al-Arabíja szerint a támadást tiltakozásnak szánták egy Egyesült Államokban készült, iszlámellenes film miatt. Az Innocence of Muslims (A muzulmánok ártatlansága) címet viselő filmben állítólag Mohamed prófétát gyalázzák.

A The Wall Street Journal című amerikai lap szerint a filmet egy 54 éves izraeli-amerikai, Sam Bacile rendezte, s abban azt állította, hogy az "iszlám rák" és a gyűlölet vallása. Bacile nemcsak rendezője, hanem írója és producere az ötmillió dollárból, 60 színész és 45 fős stáb közreműködésével készült filmnek, amelyről hangoztatta: nem vallási, hanem politikai mű.

A támadást egyes jelentések összefüggésbe hozták az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadások évfordulójával, illetve a hírhedt Terry Jones floridai fundamentalista tiszteletes két évvel ezelőtt, az évfordulón kezdeményezett koránégető akciójával. A tiszteletes akkor a nemzetközi és amerikai tiltakozás nyomán elállt tervétől, 2011 márciusában azonban mégis "pert ült" a muzulmánok szent könyve felett, és annak egy példányát elégette.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?