<p>A cseh katonai hírszerzés beleegyezezésével 380 olyan tiszt és más ügynök neve került nyilvánosságra, akik a kommunizmus idején a részükre információkkal szolgáltak.</p>
Az állam gondatlanságból elárulta a kémjeit
Eközben elfelejtették, hogy a közülük sokan ma is a hírszerzés informátorai, így az életük is veszélybe kerülhet – írja a hétfői Mladá Fronta DNES. A totalitárius rendszer tanulmányozását és kutatását végző állami intézet ugyanis a katonai hírszerzéstől elkérte azoknak a nevét, akik a kommunizmus idején a hírszerzésben dolgoztak. A katonai hírszerzés a neveket készséggel a rendelkezésükre bocsátotta. A kutatóimtézet pedig áprilisban 380 tiszt és más munkatárs nevét közzétette az interneten. Az MF DNES szerint senki nem tudatosította, hogy az ügynökök nagy része 1989 után is a hírszerzésben maradt, és az új titkosszolgálat kötelékében folytatva munkáját a mai napig aktív tevékenységet végez.
Ezek az emberek – ha külföldön dolgoznak és dolgoztak – nevük nyilvánosságra hozatala után igen kellemetlen helyzetbe, néhányuk esetében akár életveszélybe is kerülhettek. „Veszélybe kerülhetett a biztonságuk, s a kockázati tényezőket nem lehet elhanyagolni” – ismerte el Zdeněk Hazdra is, a totalitárius rendszer tanulmányozását és kutatását végző intézet megbízott vezetője. Éppen ez az az intézmény, amely a neveket közre adta. Azok hetekig az interneten voltak, az oldalt csak júniusban törölték. A cseh védelmi minisztérium az ügyet igyekszik eltusolni: „A katonai hírszerzés az ügyet ugyan problémaként fogja fel, de az ügynöki tevékenység nem került közvetlen veszélybe” – jelentette ki az MF DNES kérdésére Jan Pejšek a cseh védelmi minisztérium sajtószolgálata részéről.
A cseh hírszerzés ügynökei küléföldön más országok hadseregéről és fegyverkezési programjairól gyűjtik a híreket, újabban pedig a terrorszervezetek kötelékébe is igyekeznek beépülni. A közzétett listán néhány diplomata neve is szerepel, akik az egyes cseh külképviseleteken működnek vagy működtel egészen a közelmúltig, pl. Macedóniában, Ukrajnában vagy Oroszországban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.