Rámalláh/Gáza. Izraeli helikopterek rakétákat lőttek ki tegnap reggel Rámalláhban, Jasszer Arafat palesztin vezető irodáinak közelében, illetve egy palesztin biztonsági épületre a Gázai övezetben.
Arafat irodáját lőtték
Palesztin gyász. Hat áldozat temetése GázábanReuters-felvételEz volt a második nap egymás után, hogy az Apache helikopterek a Rámalláhban lényegében fogolynak tekintett Arafat tartózkodási helyének közvetlen közelében fekvő célpontokat – ezúttal egy vendégházat – támadtak. Arafat és emberei most is sértetlenek maradtak, bár egy őr könnyebben megsebesült. Arafat maga is megszemlélte a csapás következményeit, majd újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a palesztinok nem hajlanak meg a kemény izraeli fellépés előtt.
Négy palesztin meghalt, harmincöt megsebesült abban a hadműveletben, amelyet izraeli harckocsik tegnap hajnalban hajtottak végre a Gázai övezet déli részében palesztin menekülttáborok területén. Gáza városában izraeli katonák felgyújtották a Palesztina Hangja rádió és televízió épületét.
Rafah közelében, egy menekülttáborban az izraeli harckocsik és buldózerek leromboltak egy házat, amelynek birtokosa hétfőn megölt egy izraeli asszonyt és két katonát, majd maga is áldozatul esett a katonáknak. Az akciót követően jelezték kórházi források a négy halálesetet és harmincöt golyó általi sebesülést.
Gáza városában, az övezet északi részében további izraeli behatolók robbanóanyagot helyeztek el a rádió- és tévécsatorna épületében, és felgyújtották azt. Felrobbantottak egy átjátszótornyot is. A katonák palesztin rendőrségi posztokra nyitottak tüzet, két rendőr megsebesült. Hírügynökségi értesülések szerint két izraeli hadihajó is bekapcsolódott a támadásba. A harckocsik a háromórás behatolás után visszahúzódtak a városból.
A Hamász radikális palesztin mozgalom azt közölte, hogy a Gázai övezet déli részében szerdán lelőtt egyik palesztin a vezetői közé tartozott. Izraeli források szerint a két áldozat izraeli terület elleni támadásra készült a Gázai övezetből, a Hamász ezt vitatja.
A Palesztin Hatóság „totális háború” indításával vádolta Izraelt, és a nemzetközi közösség beavatkozását kérte. Nabíl Abu Rudeina, a palesztin elnök tanácsadója az Arafát-hegyen mintegy kétmillió hívő előtt mondott, Korán-idézetekkel teletűzdelt szentbeszédében elítélte az izraeli „terrorizmust”.
Washingtonban a külügyi szóvivő aggodalmának adott hangot az erőszak fokozódása miatt, és megismételte Arafathoz szóló felhívását, hogy fékezze meg a támadásokat. Richard Boucher egyebek között a helyzet javulásához elsőrangú fontosságúnak nevezte, hogy a palesztin vezetés lépéseket tegyen az erőszak megfékezésére. A szóvivő azt is kijelentette, Washington megérti annak szükségességét, hogy Izrael önvédelmi lépéseket tegyen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.