Amerikai leállás - Obama a "szívszorító" következményekről

Washington/Nusa Dua |

<p>Barack Obama elnök az amerikai szövetségi kormány részleges leállásának az átlagemberek életére gyakorolt &quot;szívszorító&quot; hatásait hangsúlyozta szombaton, miközben külügyminisztere, John Kerry egy kelet-ázsiai csúcstalálkozón arról győzködte az Egyesült Államok partnereit, hogy a költségvetési huzavona csupán egy &quot;futó politikai epizód&quot;.</p>

Obama szokásos heti rádióbeszédében néhány olyan amerikai személyes megpróbáltatásait mesélte el, akik a leállás miatt nem tudtak hozzáférni kormányzati szolgáltatásokhoz, vagy fizetés nélküli szabadságra küldték őket. Az amerikai elnök azt mondta: több mint 30 ezer "szívettépő levelet" kapott az utóbbi néhány napban, és biztos benne, hogy "a republikánus képviselők is hasonló történeteket hallanak".     Obama ismét arra szólította fel a republikánusokat, hogy előfeltételek nélkül fogadják el a költségvetés-tervezetet a képviselőházban, és ezzel vessenek véget az immár ötödik napja tartó leállásnak.     Az amerikai szövetségi kormány annak következtében bénult meg részlegesen, hogy a kongresszus az október 1-jén elkezdődött új pénzügyi év kezdetére nem tudott megállapodni egy ideiglenes büdzséről sem. A republikánusok a megállapodást ahhoz a feltételhez kötik, hogy fosszák meg a finanszírozási forrásoktól a Barack Obama által 2010-ben elfogadtatott egészségügyi törvényt. Ezt a demokrata többségű szenátus és a Fehér Ház elutasítja, mivel az egészségügyi reform az elnök politikai programjának egyik legfontosabb pontja.     A bajokat tetézi, hogy az Egyesült Államok október 17-én eléri a 16,7 ezer milliárd dolláros államadósság-limitet, így ha a republikánusoknak és a demokratáknak addig nem sikerül megegyezniük annak megemeléséről, akkor technikai államcsődbe jut a világ legnagyobb gazdasága.     A leállás miatt Barack Obama kénytelen volt lemondani egyhetes kelet-ázsiai körútját is. Az őt helyettesítő John Kerry külügyminiszter szombaton az indonéziai Bali szigetén arról győzködte partnereit, hogy a költségvetési huzavona és a kormányzat megbénulása csupán a washingtoni belpolitika "egy futó epizódja", és egyben "az amerikai demokrácia erősségének példája".      A történtek semmi sem változtatnak az Egyesült Államok Ázsia iránti elkötelezettségét, illetve regionális és globális felelősségvállalását illetően - hangsúlyozta Kerry az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) találkozóján.      Elemzők szerint Obama távolmaradása a jelenlegi helyzet fényében ugyan érthető, de jelentősen ronthatja az Egyesült Államok kelet-ázsiai megítélését és pozícióját, és az egyre komolyabb hatalmi ambíciókkal rendelkező Kína malmára hajthatja a vizet a térségben.     Obama október 6. és 12. között Indonéziát, Bruneit, Malajziát és a Fülöp-szigeteket kereste volna fel. Az APEC-találkozó mellett részt vett volna a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) kelet-ázsiai csúcstalálkozóján is, ahol szintén Kerry fogja helyettesíteni. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?