Amerika segít, de az irakiaknak maguknak kell megoldaniuk a válságot

Washington |

<p>Iraknak a korábbinál nagyobb segítségre van szüksége az iszlamista lázadók legyőzéséhez. Az Egyesült Államok mérlegeli a lehetséges katonai lépéseket, ám ezeket megelőzően az irakiaknak ki kell dolgozniuk a megoldás tervét, mert problémáikat kívülről nem lehet megoldani - jelentette ki pénteken Barack Obama amerikai elnök.</p>

Obama kizárta annak lehetőségét, hogy csapatokat vezényeljen a közel-keleti országba, és hogy hagyja magát belerántani a konfliktusba. "Nem fogunk csapatokat visszaküldeni Irakba, hogy harcoljanak" - mondta.

Az elnök kijelentette, hogy a válság nemcsak Irakra, hanem az amerikai érdekekre is fenyegetést jelent, de azt is értésre adta, hogy nem rendel el azonnali csapásokat, és hogy a "célzott és precíz" katonai akció lehetséges módjainak a kongresszussal egyeztetett mérlegelése napokig is eltarthat. 

A CNN hírtelevízió értesülései szerint a beavatkozás mikéntjéről a hét végén megszülethet a döntés. A pénteken négy napig tartó észak-dakotai és kaliforniai hivatalos útra induló Obama azt is kijelentette, hogy az Egyesült Államok mindaddig nem bocsátkozik katonai akcióba Irakban, amíg Núri al-Máliki miniszterelnök nem terjeszt elő konkrét tervet a felekezeti alapú viszályok megoldására.

"Az Egyesült Államok egyszerűen nem bocsátkozik katonai akcióba egy olyan irakiak által kidolgozott politikai terv híján, amely nem ad számunkra némi biztosítékot arra vonatkozóan, hogy készek együttműködni" - mondta. 

Az amerikai elnök "ébresztőnek" nevezte az utóbbi napok iraki eseményeit. Kiemelte a bagdadi vezetés felelősségét a felekezetek közötti ellentétek elsimításában, a stabilitás megteremtésében és a megbízható fegyveres erők létrehozásában. A diplomácia fontosságát hangsúlyozva sürgette: a káoszba süllyedt országgal szomszédos államoknak is tegyenek annak érdekében, hogy a szélsőséges erők ne vethessék meg lábukat Irakban.

A CNN hírtelevízió amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva közölte, hogy az iraki válság miatt az Egyesült Államok egy repülőgép-hordozót vezényelt a Perzsa-öbölbe. Bagdad kérésére gyakoribbakká válnak az Irak feletti amerikai fegyvertelen felderítő repülések.

Az Egyesült Államok rutinszerűen állomásoztat hadihajókat a térségben. A George H.W. Bush repülőgép-hordozó jelenleg egy cirkáló társaságában az Arab-tenger északi vizein található, miközben a csapásmérő csoporthoz tartozó két romboló behajózott a Perzsa-öbölbe. A hajók Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépekkel vannak felszerelve, amelyekkel képesek csapást mérni Irak területére.

Amerikai kormányzati források szerint az Egyesült Államok rövid távon légicsapásokkal, hírszerzési adatokkal és a fegyverszállítmányok felgyorsításával támogathatja Bagdadot, hosszabb távon pedig kiterjesztheti az iraki és a kurd erők kiképzését. Az utolsó amerikai csapatokat 2011 decemberében vonták ki az általuk 2003-ban megszállt Irakból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?