AI: példátlan szintet ért el az állami erőszak Egyiptomban

<p>Élesen bírálta az egyiptomi hadsereg által felállított hatóságokat az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet, amelynek álláspontja szerint példátlan szintet ért el az állami erőszak.</p>

Az emberjogi szervezet csütörtökön hozta nyilvánosságra Egyiptomról szóló jelentését, két nappal a Hoszni Mubarak elnököt megbuktató népi felkelés kirobbanásának harmadik évfordulója előtt. Mubarak utódját, a 2012 júniusában megválasztott Mohamed Murszit tavaly július 3-án fosztotta meg a hatalomtól és börtönözte be a hadsereg, amely a lakosság nagy részének elégedetlenségével indokolta ezt a lépést. Azóta az ország mélyen megosztott és a gyilkos erőszak spiráljába került.    "Az utóbbi hét hónap alatt Egyiptomban sorozatos támadások érték az emberi jogokat, és az állam részéről példátlan méreteket öltött az erőszak" - állapította meg az Amnesty International (AI) jelentésében, amelyben rámutatott, hogy a január 25-i forradalom követelései a méltóság és az emberi jogok tiszteletben tartását illetően elérhetetlenebbeknek tűnnek, mint valaha.    Tavaly július 3. óta 1400 ember vesztette életét Egyiptomban erőszakos eseményekben, többségükben Murszi hívei, s a halálesetek többségét az okozta, hogy a biztonsági erők túlzott mértékű erőt alkalmaztak. Amíg a hatóságok nem változtatnak hozzáállásukon, "Egyiptom börtönei zsúfolásig lesznek jogellenesen letartóztatott emberekkel, a halottasházak és kórházak pedig az önkényes és eltúlzott rendőri erő bevetésének áldozataival" - hangoztatta az AI jelentésében, amelyben felhívta a figyelmet arra, hogy már a Mubarak-ellenes felkelés résztvevői is a hatóságok célkeresztjébe kerültek.     "A hatóságoknak lazítaniuk kell a civil társadalom szorításán, és engedélyezniük kell a békés tüntetéseket, illetve az elégedetlenség kifejezésének más törvényes módszereit" - hangsúlyozta a jogvédő szervezet, amely úgy értékeli, hogy a jelenlegi állami politika elárulja a 2011-es forradalom fő követeléseit, a munka, a béke és a társadalmi igazságosság iránti törekvéseket.     Az Amnesty International sajnálkozását fejezte ki amiatt is, hogy támadások érik a munkájukat végző újságírókat, a sajtó szabadságát, és házkutatásokkal zaklatják a nem kormányzati szervezeteket. A hatóságok összehangolt erőfeszítéseket tesznek minden független megfigyelő, aktivista, újságíró és nem kormányzati szervezet megszorongatására, szándékosan próbálják nehezíteni munkájukat - mutatott rá a nemzetközi emberjogi szervezet, amely azt is Egyiptom vezetőinek szemére vetette, hogy az "elnyomás eszközeként" vetik be az igazságszolgáltatási rendszert. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?