Afganisztánban az 5 és 17 év közötti gyerekek tizenkilenc százaléka dolgozni kényszerül, ami nagyon aggasztó jólétük és jövőjük szempontjából – közölte a gyermekmunka elleni világnapon, június 12-én az ENSZ humanitárius ügyekért felelős hivatalának (OCHA) afganisztáni irodája.
Afganisztánban a gyermekek ötöde dolgozni kényszerül
„A munkaügyi és szociális minisztérium küzd a gyermekmunka visszaszorításáért, és minden erejével próbálja támogatni a családokat. A minisztérium képzési központokat nyitott az árva gyerekek számára, és a szakképzés mellett egyéb segítséget is nyújt nekik” – idézte a minisztérium szóvivőjét a TOLOnews afgán hírtelevízió.
Egy Kabulban dolgozó gyermek a Hszinhua hírügynökségnek elmondta: ha tehetné, szívesen járna iskolába, de erre nincs lehetősége, mert a családjának adósságai vannak. A szegénység miatt nem tanulhat, de a kormány ezen változtathatna, ha támogatná a családját – tette hozzá.
AZ OCHA kiemelte: „együtt kell működnünk annak érdekében, hogy minden gyereknek lehetősége legyen biztonságos körülmények között tanulni és fejlődni”.
Afganisztánban a négy évtizede tartó háborús konfliktusok és a szegénység miatt számtalan gyerek kényszerült arra, hogy a tanulás helyett dolgozzon vagy az utcán tengődjön és küszködjön a megélhetésért, egyebek között autómosással, cipőtisztítással.
Afganisztánban a dolgozó gyerekek számáról az ENSZ nem közölt pontos adatokat, de a Save the Children segélyszervezet adatai szerint 2022-ben egymillió fölé nőtt a számuk.
A gyermekmunka elleni világnapot a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kezdeményezésére 2002-ben tartották meg először. A gyermekmunka világméretű törvényi tilalma ellenére világszerte 160 millió 5 és 17 év közötti gyereket dolgoztatnak. Afrikában a legtöbb, 72 millió a dolgozó gyerekek száma, ezt követi Ázsia és a csendes-óceáni térség együtt, ahol mintegy 62 millió. Ezek a gyerekek vagy soha nem jártak iskolába, vagy idő előtt fejezték be a a tanulást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.