A volt jemeni elnök szakított a húszi lázadókkal

Szanaa |

<p>Ali Abdullah Száleh volt jemeni elnök hivatalosan bejelentette, hogy megszakítja szövetségesi kapcsolatait a húszi lázadókkal - idézte hétfőn az al-Arabíja pánarab hírtelevízió a volt elnök nyilatkozatát.</p>

Száleh a húszik népellenes cselekedeteivel  indokolta a partnerség "hivatalos" megszakítását, illetve azzal is, hogy a síita lázadók Irán politikai akaratát hajtják végre. "Meg kell menteni az országot a húszi frakciók mocskától" - mondta Száleh, aki szerint a húszik önös érdekből, az Irán által rájuk kényszerített szűk világnézetüktől vezérelve éhínségbe taszították az országot. A volt államfő úgy fogalmazott, hogy döntő pillanathoz érkezett a harctéri helyzet a fővárosban, Szanaában.

Múlt szerdán belharcok törtek ki jemeni lázadó frakciók és Szálehhez hű erők között Szanaában egy mecset használatba vétele körüli vita miatt. Az összecsapások azóta folytatódnak, eddig legalább kétszázan haltak meg.  Az utcai harcok átterjedtek a főváros több negyedére. Száleh katonái kiszorították a húszikat több stratégiai jelentőségű épületből és állami intézményből, és Szanaa nagy részét ellenőrzésük alá vonták. 

Száleh pártja szombati kiáltványában felszólította a főváros lakóit, hogy szálljanak szembe a lázadókkal. Maga Száleh bejelentette, hogy kész tárgyalni a szomszédos országokkal azután, hogy a szaúdi vezetésű arab koalíció feloldotta az ország blokádját. Arra hívta fel a szomszédokat, hogy nyissanak új fejezetet a kapcsolatokban. Átfogó tűzszünetet javasolt nekik, miközben a korábbi szövetségeseit, a húszikat agresszióval vádolta, s arra buzdította a jemenieket, hogy keljenek fel ellenük. 

A jemeni polgárháborúba beavatkozó, szaúdiak vezette koalíció támogatásáról biztosította a volt jemeni elnök lépéseit, és szolidaritásáról biztosította a jemeni népet az Iránhoz hű milíciák elleni harcban.

 A húszi lázadás és az arab tavasz következtében 2011-ben megbuktatott volt elnök és a hozzá hű erők összefogtak, hogy elüldözzék Száleh utódját, a nemzetközileg elismert jemeni elnököt, Abed Rabbó Manszúr Hádit és kormányát. A lázadók sikerrel is jártak 2014-ben, Hádi pedig Szaúd-Arábiába menekült. Rijád a húszik iráni támogatását látva 2015 márciusában az általa vezetett arab koalícióval beavatkozott a jemeni polgárháborúba. 

Jelenleg a lázadók a közel-keleti ország északkeleti, míg a kormányerők az ország délnyugati részeit ellenőrzik.

A hároméves háború miatt Jemen humanitárius katasztrófa szélére sodródott, az ország 27 millió lakosából 17 millió szenved élelmiszerhiánytól, közülük hétmillió gyakorlatilag éhezik. Az olajban gazdag, de a régió legszegényebb országának számító Jement ráadásul kolerajárvány is sújtja, eddig már mintegy 945 ezren betegedtek meg.

A jemeni konfliktus mindeddig több mint 10 ezer emberéletet követelt és 3 millió embert kényszerített otthona elhagyására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?