<p>Hivatalosan átadták a Nobel-békedíjat kedden Oslóban a hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek (OPCW) "a vegyi fegyverek megsemmisítése terén végzett széles körű munkájáért".</p>
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet átvette a Nobel-békedíjat
Oslo |
"Az idei díjazott kiválasztásával arra bátorítjuk azokat az államokat, amelyek eddig nem csatlakoztak a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményhez (CWC), hogy csatlakozzanak" - jelentette ki Thorbjorn Jagland, a norvég Nobel-bizottság elnöke mielőtt átadta a kitüntetést. Az 1,2 millió dollárral (262,5 millió forint) járó kitüntetést az OPCW nevében a szervezet török igazgatója, Ahmet Üzümcü vette át, aki elmondta, hogy a pénzt egy saját díj megalapítására fordítják. Ezzel a jövőben azokat fogják kitüntetni, akik hozzájárulnak a szervezet céljaihoz. "A vegyi fegyverek megsemmisítése nemes ügy, nem látom okát, hogy egyes államok miért nem teszik ezt" - mondta a díj átvétele után Üzümcü. Emlékeztetett, hogy "a vegyi hadviselésnek különösen gyalázatos a történelme, az első világháború lövészárkaitól egészen a szíriai mérgesgáz-támadásokig". A Nobel-békedíj idei nyertesét október 11-én jelentették be, három nappal azelőtt, hogy Szíria hivatalosan csatlakozott a Vegyifegyver-tilalmi Szervezethez, amely a díj alapítása óta a huszonötödik Nobel-békedíjjal kitüntetett szervezet. "Természetesen óriási kihívást jelent az OPCW számára, hogy a Szíriában dúló háború és káosz közepette irányítsa a vegyi fegyverek megsemmisítését" - mondta a Nobel-díj bizottság elnöke. "A szervezet ismeretlen szakértői módfelett fontos és nehéz munkát végeznek" - tette hozzá. A ceremónián Jagland és Üzümcü is adózott a nemrégiben elhunyt, Nobel-békedíjas Nelson Mandela egykori dél-afrikai elnök emlékének. "Nagy megtiszteltetés számomra, hogy húsz évvel Mandela után én is itt lehetek" - mondta Üzümcü. Az orvosi, fizikai, kémiai és irodalmi Nobel-díjat később adják át a nap folyamán. Az ünnepélyes díjátadót hagyományosan december 10-én tartják, Alfred Nobel halálának napján. Az OPCW tizenhat évvel ezelőtti létrehozása óta a szervezet felügyelete alatt megsemmisítették a világ államainak birtokában lévő vegyifegyver-arzenál nyolcvan százalékát. A Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek jelenleg 190 tagállama van. A CWC-t eddig nem írta alá Angola, Egyiptom, Észak-Korea és Dél-Szudán sem. Izrael és Mianmar aláírta, de nem ratifikálta a konvenciót. Ezek az országok így egyelőre nem tagjai a szervezetnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.